Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bidonla yakıt kaçağına son!

Giriş Tarihi: 29.11.2013

Suriye'ye giden zeytin bidonlarının kaçak yakıtla geri gelmesini engellediklerini belirten Gümrük Bakanı Yazıcı, "Bidon büyüklüğünü 65 litreye çıkardık" dedi

Milyarlarca dolar olduğu tahmin edilen akaryakıt kaçakçılığı için mücadelede gaza basıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye'deki mültecilere yardım amacıyla gönderilen gıda malzemelerinden özellikle zeytin bidonlarını boşaltarak Türkiye'ye kaçak akaryakıt taşındığını tespit ettiklerini söyledi. Yazıcı, "Bunlar boşalınca kaçak akaryakıtı taşıyacak araç oluyor. Zeytin bidonlarını akaryakıt doldurup merkeplerle taşıyıp Türkiye'ye getiriyorlar" dedi. Bu bidonlarla yardım gitmemesine karar verdiklerini aktaran Yazıcı, "Bidonların büyüklüğünü 65 litreye çıkardık" diye konuştu. Yaptıkları denetimler sonucu 2013'ün ilk 10 ayında 130 milyon TL'lik kaçak akaryakıt yakaladıklarını aktaran Bakan Yazıcı, bazı bölgelerde maliyetinin altında kaçak akaryakıt satıldığını belirterek, buna karşılık özel TİM kurulduğunu belirtti.

VIP VURGUNA ANLIK NEŞTER

Yazıcı, SABAH'ın gündeme getirdiği "Akaryakıtta VIP vurgun" konusu ile ilgili de net konuştu. Şirketlere kolaylık sağlamak amacıyla iki yıl önce akaryakıt ithalatında "global teminat" uygulaması getirdiklerini belirten Gümrük Bakanı Yazıcı, "Artık kim ne kadar akaryakıt ithal ettiyse onun ÖTV'sini teminat olarak verecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bidonla yakıt kaçağına son!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN