Kuzey Irak anlaşması gaz indirimi de getirecek

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Türkiye ile Kuzey Irak arasında imzalanacak enerji anlaşması vatandaşın cebini hemen olmasa da orta vadede rahatlatacak. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Erdal Tanas Karagöl, anlaşmanın Türkiye'nin doğalgaz ithal ettiği Rusya, İran ve Azerbaycan'a karşı elini güçlendireceğini ve bu ülkelere karşı pazarlık kozu getireceğini belirtti. "Enerjide Yeni Aktör: Irak Bölgesel Kürt Yönetimi" raporunu hazırlayan Karagöl, Türkiye'nin enerji politikasının çözüm sürecinin parçası olduğunu vurguladı. Karagöl, Barzani'nin Diyarbakır çıkarmasının Türkiye'nin enerji üssü olmasında kritik rol alacağını söyledi.

60 MİLYAR DOLAR ÖDEDİK

Karagöl, 2012 yılında enerji ürünleri için doğalgaza 23.2, ham petrole 15.9, benzin- motorine ise 15.6 milyar olmak üzere 60.1 milyar dolar değerinde fatura ödendiğini açıkladı. Karagöl, büyümeye paralel olarak bu faturanın artacağını söyledi. SETA raporunda Irak petrollerinin yüzde 17'sinin Kürt Bölgesi'nde olduğu ve bu oranın 4 milyar varil petrole denk geldiğine vurgu yapılıyor. Doğalgaz rezervlerinde ise Irak dünya sıralamasında 12'nci konumda.

300 BİN VARİLLİK PETROL
Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında enerji anlaşmalarında da mutabakata varıldığı belirtiliyor. Bu anlaşmalar 5 başlıktan oluşuyor. Buna göre günlük 300 bin varillik Kuzey Irak petrolü yılbaşından itibaren Kerkük- Yumurtalık ham petrol boru hattı ile Türkiye'ye akmaya başlayacak. Bu kapasite 2 milyon varile kadar çıkabilecek. İç tüketiminin yüzde 40'ına denk gelen 20-30 milyar metreküplük doğalgaz Türkiye'ye gelecek. Doğalgazın fiyatı, Türkiye'nin ithal ettiği maliyetten neredeyse yüzde 50 daha düşük olacak. İlk gazın 2017'de gelmesi bekleniyor. Kuzey Irak gazı öncelikle iç piyasadaki maliyetleri düşürecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Irak anlaşması gaz indirimi de getirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN