Turkcell'den 5 yılda 50 bin yazılımcı hedefi

Turkcell'in yerli mobil yazılım seferberliği için hayata geçirdiği "Geleceği Yazanlar" projesine 2 ayda 7 bin kişi katıldı. Hedef 5 yılda 50 bin yazılımcıya ulaşmak

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Turkcell'in sosyal sorumluluk projesi olarak iki ay önce hayata geçirdiği "Geleceği Yazanlar" platformu kısa sürede yoğun ilgi toplamayı başardı. Türkiye'nin özellikle genç nüfusunun mobil yazılımcı olmaya yönlendirilmesi ve ülkenin mobil yazılım geliştirme pazarında etkin bir oyuncu haline gelmesini hedefleyen projeye 7 binin üzerinde kişi aktif olarak katıldı. Eğitim, gelişim ve danışmanlık imkânlarının sunulduğu projenin sitesinden, eğitim süreçlerini başarıyla tamamlayan bin 100 kişi de mobil yazılımda belge aldı. Geleceği Yazanlar'la 5 yıl içinde 50 bin yazılımcıya ulaşılması hedefleniyor.

25 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Cep telefonları ve tabletlerde kullanılan uygulamalar olarak da bilinen mobil yazılımlar dünyada 25 milyar dolarlık dev bir sektör haline geldi. Bu rakamın 5 yıl içinde üçe katlanacağı öngörülüyor. Sektör hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için büyük gelir vaat ediyor. Cep telefonu kullanımı konusunda ön sıralarda yer alan Türkiye'nin bu ekonomiden daha fazla pay alması için yola çıkan Turkcell de, mobil yazılım yapan girişimcilerin sayısını artırmayı hedefliyor.

KAPI HERK ESE AÇIK
Geleceği Yazanlar'ın kapıları mobil yazılım geliştirmeye ilgi duyan herkese açık. Üniversite öğrencileri, yazılımcılar, yazılım evlerinde çalışanlar, amatör şekilde uygulama geliştirenler kısacası uygulama geliştirme alanında olan ve olmak isteyen herkes bu projeden faydalanabiliyor. Projeye katılmak isteyenler www.turkcell. com.tr altındaki Geleceği Yazanlar platformuna üye olarak eğitimlerden yararlanabiliyor. Katılımcılar birbirlerine soru sorabiliyor, uzmanlarla iletişime geçebiliyor.

SÜREYYA CİLİV: YERLİ MOBİL YAZILIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK
Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, Geleceği Yazanlar projesiyle, yerli mobil yazılım seferberliği başlattıklarını söyledi. Hedeflerinin Türkiye'yi mobil yazılım geliştirme konusunda öncü ülke haline getirmek olduğunun altını çizen Ciliv, "Projemizle, eğitim ve gelişim fırsatları sunmanın yanı sıra yazılım geliştiricilere Turkcell ekosistemine dahil olma olasılığı sunarak yeni iş fırsatları yaratacağız. Bu alandaki herkesi yerli yazılım seferberliğinin aktörleri olmaya davet ediyoruz. Bu çağrımıza 2 ay gibi kısa bir sürede gösterilen yoğun ilgi bizleri umutlandırıyor" dedi.

PROJE NELER VAAT EDİYOR?
"Geleceği Yazanlar" ile eğitim alanlar Android, iOS ve Windows Phone gibi platformlara yönelik uygulama ve yazılım geliştirebilecek. Başarılı mobil yazılımlar Turkcell'in uygulama mağazası T-Market üzerinden kullanıcıların beğenisine sunulacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'den 5 yılda 50 bin yazılımcı hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN