500 milyonluk 'özel' vurguna son!

Giriş Tarihi: 1.12.2013

Özel hastanelerde T.C. kimlik numarasıyla yapılan 500 milyonluk vurgun bitiyor. Suistimallere son verecek avuç/ parmak ve damar izi sistemi, bugünden itibaren hayata geçecek

Özel hastanelerde yeni dönem başladı. Bugünden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) anlaşmalı olduğu özel hastane ve polikliniklere gidenler, parmak ya da avuç içi damar izi verecek. Avuç/parmak ve damar izi almayan hastaneler, SGK'dan ücret talep edemeyecek.

SUİİSTİMALLER BİTECEK

Yeni sistem, özel hastanelerde TC kimlik numarası üzerinden yapılan yıllık 500 milyon liralık vurgunu da bitirecek. TBMM'de gerçekleşen bütçe görüşmelerinde, özel hastanelerin vatandaşların T.C. kimlik numaraları üzerinden sahte sağlık hizmetleri göstererek devleti zarara uğrattıkları ortaya çıkmıştı. Kimlik numaraları üzerinden gerçek olmayan muayenelerin yapıldığı tespit edilmişti. Hatta aynı kadına 1 yılda 10 doğum yapılmış gibi gösterildiği de belirtilmişti.

SGK: ERTELENMEYECEK

Başlangıçta sadece avuç içi damar izinden kimlik doğrulama sistemini tercih eden, gelen itirazlar üzerine parmak damar izinden kimlik doğrulamayı da tanıma kararı alan SGK, yeni bir erteleme yapmayacağını duyurdu. SGK, daha önce hastanelerin 'hazır değiliz' itirazı üzerine 1 Nisan 2013'te başlayacak uygulamayı 8 ay ertelemişti.

HASTANELERİN YARISINDA CİHAZ YOK
Edinilen bilgiye göre dün itibarıyla yaklaşık bin 700 özel hastane ve kliniğin sadece yarısı yeni sisteme adapte oldu. Diğer yarısı ise henüz bu cihazlardan almadı. Cihazı olmayan hastaneler, SGK hastası tedavi edemeyecek.

VATANDAŞLAR NASIL BAŞVURU YAPACAK?
Parmak izleri, özel sağlık kurumuna ilk başvuruda alınacak. Hastane, 'avuç içi damar izi' sistemini kurmuşsa, hastanın sağ veya sol eli bu cihaza okutulacak. Hastane, 'parmak damar izi' firmalarından birini tercih etmişse, orada hastanın, sağ veya sol eline ait işaret veya orta parmağın damar izi verisi alınacak. SGK, bu iki yöntem konusunda toplam 5 firmayı yetkilendirdiği için; hastalar gittikleri hastanenin sistemine göre ayrı ayrı damar izi kaydı yaptırmak zorunda kalacak. Ayrıca vatandaş, sağlık hizmeti alabilmek için 'biyometrik kimlik bilgisini kendi rızası ile verdiğine dair' bir form imzalayacak.

KİMLERİN DAMAR İZİ ALINMAYACAK?
0-12 yaş arası çocuklar ile 65 yaş ve üstü olanlar.
Her iki eli olmayanlar.
Her iki el avuç içi veya her iki el işaret ve orta parmak damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlar.
Acil hastalar (yeşil alan muayenesi hariç).
Serepral palsi, el felci ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı biyometrik verisi alınamayan kişilerden damar izi alınmayacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 milyonluk 'özel' vurguna son!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN