Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta aylık rekor

Ekimde hız kesen ihracat, kasımda yeniden gaza bastı. Aylık ihracat 13.8 milyar $'la Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. TİM Başkanı Büyükekşi, "Yıl sonunda 153 milyar $'la hedef tutar" dedi

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Ekimde 9 günlük Kurban Bayramı'nın etkisiyle gerileyen ihracat, kasımda rekor kırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verileri Tokat'ta açıkladı. İhracat geçen yılın aynı ayına göre kasımda yüzde 8.8 artışla 13 milyar 797 milyon dolara çıktı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bu rakam, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek aylık ihracat tutarıdır" dedi.

11 AYDA %0.3 AZALDI

11 aylık ihracatın yüzde 0.3 azaldığını belirten Büyükekşi, ocak-kasım döneminde 138.3 milyar dolar ihracat gerçekleştiğini belirtti. Büyükekşi, "Birlik kaydından muaf ihraç kalemleri hariç, net mal ihracatına baktığımızda, ilk 11 aydaki birikimli artış performansımız yüzde 5.4 oldu. Son 12 aylık genel ihracatımız ise yüzde 0.2 azalarak, 150.9 milyar dolara indi" dedi. Yıl sonu 153.5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacaklarını söyleyen Büyükekşi, sektörel bazda en fazla ihracatı 2 milyar 77 milyon dolarla otomotivin yaptığını belirtti. Bu sektörü hazır giyim ve kimyevi maddeler takip etti. İhracatını en fazla artıran sektör, yüzde 33 artışla zeytin ve zeytinyağı sektörü oldu. Onu yüzde 27 ihracat artışı ile savunma ve havacılık, yüzde 24 ile ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü izledi. İhracatını en fazla artıran il Sakarya oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise "Kasım rakamı oldukça iyi geldi. Ay sonunda TÜİK verileri ile resmiyet kazanınca 14 milyar doları aşacağız. Bugünkü rakamlar rekorun habercisi" dedi. 2014'te İran ile olabilecek ticari ilişkiler ihracatı da olumlu etkileyecek.

2014 umut veriyor
Düny ada ihracatın, ilk 2 çeyrekteki yüzde 1'lik artışını 3. çeyrekte yüzde 3.4'e çıkardığını kaydeden Büyükekşi, ithalat hızının da eksiden sıyrılıp yüzde 2.6'lık artışa ulaştığına işaret etti. Büyükekşi "AB de, bu trendi izleyen grup içerisinde yer alıyor" dedi. Bölge ülkelerinden de potansiyelin arttığını belirten Büyükekşi, Irak'a yönelik ihracatın arttığını, bu ivmeyi yükseltmek için Basra, Erbil ve Bağdat'a bir ziyaret gerçekleştireceklerini açıkladı.

Suriye'ye % 349 arttı
Kasım ayında, AB pazarındaki ihracat artışının sürdüğünü bildiren Büyükekşi, "AB'ye ihracatımız kasım ayında yüzde 9 arttı. Kasımda Uzakdoğu ülkelerine yüzde 21, Ortadoğu'ya yüzde 14, BDT'ye yüzde 6, Afrika'ya yüzde 4 ihracat artışı yakaladık" dedi. En ilgi çeken ülke ise yüzde 349'luk artışla Suriye oldu. Bu ülkeyi yüzde 257'yle Bangladeş izledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta aylık rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN