Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TANAP için işçi kampları kurulacak

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) hazırlık ve inşaat aşamasında çalışacak personel için yaklaşık 1900 kilometrelik hat üzerinde 30-35 kamp sahası oluşturulacak. Her bir kamp sahasında yaklaşık 500 personel çalışacak. Proje kapsamında 8 kompresör istasyonu oluşturulacak ve her bir kompresör istasyonunda yaklaşık 50 kişi görevlendirilecek.

Giriş Tarihi: 4.12.2013 11:55
TANAP için hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi başvurusuna göre, arazi hazırlık çalışmaları ile başlayacak inşaat sürecinde ilk olarak proje içerisinde yer alacak personelin ihtiyaçlarının karşılanacağı kamp sahaları ile hattın tesisinde kullanılacak boru, makine ve ekipman stok sahalarının inşası gerçekleştirilecek.

TANAP kapsamında yaklaşık 1900 kilometre uzunluğunda olacak hattın lojistik açıdan en uygun yerlerine personelin yeme, içme, barınma ve temel ihtiyaçlarının karşılanacağı ve inşaat süresinde hizmet verecek 30-35 kamp sahası kurulacak. Her bir kamp sahası için yaklaşık 25 hektarlık alan ayrılacak. Her bir kamp sahasında yaklaşık 500 personelin çalışması planlanıyor.

Proje giriş noktasında 1 ve hat boyunca 7 olmak üzere toplamda tahmini 8 kompresör istasyonu tesis edilmesi ve her bir kompresör istasyonunda yaklaşık 50 kişinin çalışması öngörülüyor.

Ayrıca boru hattının temel öğesi olan boruların depolanacağı boru stok sahaları ile inşaat sırasında kullanılacak makine ve ekipmanların konulacağı, bakım ve onarımların yapılacağı malzeme stok sahaları ile servis/bakım alanları tesis edilecek.

Öte yandan, projenin inşaat aşamasında güzergaha yakın yerlerde her birinde yaklaşık 12 hektarlık alan kullanılacak 100 boru stok sahası oluşturulacak.


HER TÜRLÜ ATIĞIN GERİ DÖNÜŞÜMÜNE ÇALIŞILACAK

Kamplarda toplam su ihtiyacının yaklaşık 75 metreküp/gün, kompresör istasyonunda su ihtiyacının ise yaklaşık 7,5 metreküp/gün olması öngörülüyor.

İnşaat aşamasında her bir kamp yerinde 570 kilogram/gün evsel nitelikli katı atık ve işletme aşamasında her bir kompresör istasyonunda ise 57 kilogram/gün evsel nitelikli katı atık oluşması bekleniyor.

Projenin tüm aşamalarında oluşacak evsel nitelikli katı atıklardan geri kazanımı mümkün olan (kağıt, plastik, metal ve benzeri) ve geri kazanımı mümkün olmayan atıklar (yemek artıkları ve benzeri organik atıklar) ayrı ayrı olacak şekilde yer üstü tesislerinde çeşitli noktalara yerleştirilen ağzı kapalı sızdırmasız çöp bidonlarında biriktirilecek.

Ayrıca arazi hazırlık ve inşaat ve montaj çalışmalarında oluşacak inşaat (demir, tahta, metal ve benzeri) ve ambalaj (çimento kağıdı, ekipmanların kapları, kağıt, strafor ve benzeri) atıkları hurda olarak toplanacak. Geri kazanımı mümkün olan atıklar yeniden kullanılacak ve/veya lisanslı geri dönüşüm firmalarına verilecek. Geri kazanımı mümkün olmayan atıklar ise altyapısı uygun en yakın belediye katı atık düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilecek.

İnşaat ve işletme aşamasında çalışacak araçların bakım ve onarımları mümkün olması halinde yetkili servise yaptırılacak, yetkili servislere ulaşmanın mümkün olmaması halinde şantiye alanında kurulacak tamir ve bakım istasyonlarında yapılacak. İş makinelerinin günlük ve periyodik bakımlarının yetkili servis ve kamp sahalarında yapılamaması durumunda gerekli tedbirler alınarak güzergah üzerinde aracın bulunduğu noktada yapılacak. Bu işlemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkması muhtemel atık akü, lastik, atık yağlar ile kontamine olmuş parçalar sızdırmasız kaplarda ayrı ayrı biriktirilecek ve lisanslı kuruluşlara teslim edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP için işçi kampları kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN