Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TANAP'ın vergi yükü hafifliyor

Petrol ve doğalgaz taşımacılığı yapanlara KDV istisnası geliyor. Düzenleme TANAP'ı da kapsayacak. Petrol şirketlerinin boru hattı için aldığı inşaat malzemesine de muafiyet var

Giriş Tarihi: 4.12.2013
Ekonomi yönetimi enerji yatırımlarını desteklemek amacıyla petrol ve doğalgaz sektöründeki KDV desteğinin kapsamını netleştirdi. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan düzenlemeye göre, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu'nda değişiklik yapılarak ham petrol ve doğalgazın boru hatları ile taşımacılığını yapan belge sahiplerine yönelik istisna uygulaması yapılacak. Buna göre, aralarında 7 milyar dolarlık Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) gibi büyük projelerin de bulunduğu yatırımlara KDV desteği sağlanacak.

MALZEME KDV'SİZ OLACAK

Bir petrol şirketi boru hattı için aldığı inşaat malzemesine KDV ödemeyecek. Ürünü aldığı firmanın üstlendiği KDV ise istisna tutulacak. Böylece Türkiye'deki enerji yatırımlarının artması ve cari açığın azaltılması hedefleniyor. Boru hatları sayısındaki artışla Türkiye'nin dünyanın en önemli enerji koridorlarından biri olacağı belirtiliyor.

DÖNER SERMAYELERE MERCEK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Bakanlar Kurulu'na sunduğu bir diğer düzenleme ise Döner Sermayeli İşletmeler Kanun Tasarısı oldu. Tasarı ile döner sermaye işletmelerinin gelir ve giderlerinin mercek altına alınması planlanıyor. Genel ve özel bütçeli idarelere bağlı, başta sağlık olmak üzere eğitim, tarım, kültür ve orman gibi farklı alanlarda faaliyette bulunan toplam 2 bin 844 döner sermayeli işletme bulunuyor. Bu işletmelerin muhasebe hizmetleri bin 414 birim tarafından yürütülüyor. Bunların yıllık işlem hacimleri ise 2012 yılı sonu itibarıyla 30 milyar liraya ulaşmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP'ın vergi yükü hafifliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN