Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de işsizlik oranı geriledi

ABD'de işverenler Kasım ayında 203 bin yeni istihdam yarattı. Bu sonuçlarla işsizlik oranı son beş yılın en iyi sonucu olan yüzde 7,0'ye inmiş oldu.

Giriş Tarihi: 6.12.2013 17:01 Güncelleme Tarihi: 6.12.2013 17:14
ABD Çalışma Bakanlığı Kasım ayı tarım dışı yeni istihdam verilerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında 203 bin yeni iş alanı yaratıldı ve işsizlik oranı yüzde 7,3'den yüzde 7'ye indi. Özellikle ulaştırma, depolama, sağlık ve sanayi üretimindeki istihdam artışları dikkat çekti.

Ekim ayında meydana gelen 200 binlik yeni istihdamın ardından gelen bu olumlu sonuçları uzmanlar, işverenlerin talep artışına güven duymaya başlayarak yeni eleman alımı konusunda daha cesur hareket etmesi olarak değerlendiriyorlar. Bu sonuçlarla 2013 yılının bütünü yeni işe alımlar açısından 2005'den bu yana en iyi yıl oldu.

PİYASALARDA İYİ VERİNİN NEGATİF ETKİSİ 5 DAKİKA SÜRDÜ

Yurt içi piyasalar, ABD'de açıklanan istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinden yaklaşık 5 dakika kadar olumsuz etkilendikten sonra, kayıplarını geri alarak yükselişe geçti.

ABD'de son dönemde açıklanan makroekonomik verilerin iyi gelmesiyle satış baskısı altında kalarak son iki haftada yaklaşık yüzde 6,5 oranında düşüş kaydeden BIST 100 endeksi, bugün beklentileri aşan tarım dışı istihdam verisinin ardından kısa bir düşüş yaşadıktan sonra yükselişe geçti. Veri öncesinde 72.250 puan seviyelerinde bulunan BIST 100 endeksi, verilerin ardından 71.612 puana kadar geriledikten sonra özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan alışlarla yükselişe geçerek 73.000 puanı aştı.


DOLAR/TL PARİTESİ 2,05 SEVİYESİNDEN DÖNDÜ

ABD verilerinin ardından beş dakikalık süreçte 2,0533 seviyesine kadar yükselen dolar/TL paritesi de bu seviyeden yönünü aşağı çevirerek bu dakikalarda 2,0325 seviyesine kadar geriledi.

Analistler, son iki haftadır küresel piyasalardan negatif yönde ayrışan ve ABD'de iyi gelebilecek istihdam verisini fiyatlayan yurt içi piyasaların, iyi gelen verinin ardından tepki yükselişine geçtiğini kaydediyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin verilerin ardından yükseldiği 2,90 seviyesinin üzerinde kalması durumunda yurt içinde tahvil piyasasında satıcılı bir seyir izlenebileceğine ve bunun da döviz ve hisse senedi piyasalarına olumsuz yansıyabileceğine dikkati çeken analistler, ABD piyasalarının yurt içi piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini ifade ediyor.

BIST 100 endeksinin 73.000 puanın üzerinde tutunması durumunda yükseliş isteğinin korunabileceğini tahmin eden analistler, 73.000 puanın altında ise 72.000 seviyesinin tekrar gündeme gelebileceğini belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de işsizlik oranı geriledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN