Çin 'bitcoin'i yasakladı

Giriş Tarihi: 6.12.2013

Çin Merkez Bankası, dijital para olarak bilinen ve değeri son dönemde bin dolara çıkan 'bitcoin'in, şirketler tarafından kullanılmasını yasakladı. Halka yasak yok

Çin, son dönemde popülaritesi hızla artan dijital para 'bitcoin'i yasakladı. Ocaktan bu yana değeri yüzde 8 bin artan 'bitcoin', artık ülkede şirketler tarafından kullanılmayacak. Finansal kurumların 'bitcoin' fiyatı veremeyeceği, alım-satım yapamayacağı ya da dijital parayla ilişkili ürünleri sigortalayamayacağı belirtildi.

VATANDAŞLARA SERBEST

Banka, Çin vatandaşlarının kendi risklerinin sorumluluğunu almaları koşuluyla, internet üzerinden bitcoin ile işlem yapmakta özgür olduğunu duyurdu. 2008'de Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir ya da birkaç programcı tarafından yaratıldığı iddia edilen bitcoin, hiçbir kurumun kontrolünde bulunmuyor. Şu an tedavülde 11 milyon dijital para bulunuyor. Bu sayı en fazla 21 milyonla sınırlandırılacak. Yılbaşında bir bitcoin 13 dolar satın alınırken, bu rakam şu anda bin doları aştı. Uzmanlar, 'bitcoin'in altının tüm özelliklerine sahip olduğunu belirterek "Arzı sınırlı. Hükümetler ya da merkez bankalarınca kontrol edilmiyor. Bazıları anonim olmadığını iddia etse de bir banka hesabında bulunan paradan daha özel. Ayrıca bir tasarruf aracı" diyorlar.

GREENSPAN: BİTCOİN BİR BALON
Fed'in eski Başkanı Alan Greenspan, 1 yılda 89 katına tırmanan Bitcoin fiyatının sürdürülemeyecek kadar yüksek olduğunu savundu. Bitcoin'in bir 'balon' olduğunu ileri süren Greenspan, "Kendine ait bir değeri olması gerekiyor. Bitcoin'in kendine özgü değerinin ne olduğunu bulmak için hayal gücünüzün sınırlarını bir hayli zorlamanız gerekiyor" dedi. Öte yandan sadece yazılım olarak varolan bitcoin değeri piysada, 30 Kasım'da 1.124.76 dolardan rekor kırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin 'bitcoin'i yasakladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN