Türkiye'nin en iyi haber sitesi

RES ve GES önlisans başvurularına düzenleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), aynı sahada, bağlantı noktasında ve bölgede, rüzgar veya güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere birden fazla yapılan önlisans başvurularından sisteme bağlanacakları belirlemek için yapılacak yarışmaya ilişkin usul ve esasları belirledi.

Giriş Tarihi: 6.12.2013 16:31
EPDK'nın, "Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, rüzgar veya güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılmış önlisans başvurularından aynı sahada ve/veya aynı bağlantı noktasına ve/veya aynı bağlantı bölgesine bağlanmak için birden fazla başvurunun bulunması durumunda, sisteme bağlanacakları belirlemek için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından yapılacak yarışmaya katılacak tüzel kişilerin yükümlülüklerine ve yarışma sonunda belirlenen rüzgar ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretim santrallerinin katkı payının ödenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenledi.

Buna göre, elektrik piyasasında rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans başvurularından EPDK tarafından yarışma yapılmak üzere TEİAŞ'a bildirilen başvurular, yarışmaya katılabilecek Rüzgar Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali (RES)/Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Santrali (GES) projeleri olarak ilan edilecek.

Yarışmaya katılabilecek RES/GES projelerine ilişkin listeler, TEİAŞ'ın internet sayfasında yayımlanacak. Yarışma TEİAŞ'ın belirlediği yer, gün ve saatte yapılacak.

Yarışmaya katılma hakkı elde eden şirketlere TEİAŞ tarafından belirlenen gün ve saatte teklif vermeleri için davet yazısı gönderilecek. TEİAŞ'ın internet sayfasındaki yayım tarihi ile teklif verme tarihi arasındaki süre 30 takvim gününden az olamayacak.

Teklifler kapalı zarf ile alınacak ve teklif miktarı lira cinsinden rakam ve yazı ile açık olarak yazılacak. Yapılan işlemler sonucunda belirlenen en yüksek katkı payı teklifini veren şirket/şirketler sisteme bağlantı hakkı kazanacak. Yarışma sonuçları TEİAŞ tarafından EPDK'ya bildirilecek ve bağlantı hattının teknik karakteristikleri nihai olarak TEİAŞ ve/veya ilgili dağıtım şirketi tarafından belirlenecek.

Yarışma sonucunda sisteme bağlantı hakkı elde eden şirket, yarışma sonucunun tarafına tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde katkı payı anlaşması yapmak üzere TEİAŞ'a başvuracak. Şirketin RES/GES projesi için ödeyeceği 3 yıllık toplam katkı payı tutarı oranında yeni bir kesin ve süresiz teminat mektubunun TEİAŞ'a sunulmasından sonra yarışma aşamasında alınan teminat mektubu şirketi temsil ve ilzama yetkili kişi/kişilere tutanakla iade edilecek Yarışmaya katılan şirketlere önlisans/lisans verilmesine ilişkin tüm hak ve yetkiler EPDK'ya ait olacak.

Yarışmaya katılacak şirket, RES/GES projesinin MW başına lira olarak belirlenen katkı payı tutarını, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere 3 yıl içerisinde ve yıllık eşit taksitler şeklinde TEİAŞ'a ödemeyi taahhüt edecek.

Yönetmelik çerçevesinde belirlenen ve şirket tarafından TEİAŞ'a ödenmesi taahhüt edilen MW başına lira cinsinden katkı payının proje kurulu gücü (MW) ile çarpılması sonucu toplam katkı payı tutarı belirlenecek.

Yıllık katkı payı tutarı, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten itibaren takip eden yılın ocak ayı içerisinde TEİAŞ tarafından ilgili şirkete faturalanacak ve faturanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde gelir kaydedilmek üzere şirket tarafından herhangi bir taksitlendirme yapılmaksızın TEİAŞ'a ödenecek.
Yarışma sonucunda kurum tarafından önlisans verilen tüzel kişi ile TEİAŞ arasında önlisans verilme tarihinden itibaren ilk 3 ay içerisinde katkı payı anlaşması imzalanacak.

Yarışma sonucunda lisans alan şirketlerin ilgili mevzuat hükümlerine göre yapmış oldukları kapasite artışı başvurularının uygun bulunması halinde, TEİAŞ ile yapmış oldukları katkı payı anlaşması daha önce imzalanan katkı payı anlaşmasındaki tutar üzerinden yeni kurulu güce göre revize edilecek.

Öte yandan, "Rüzgar Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Lisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği" ve "Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Lisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği" yürürlükten kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
RES ve GES önlisans başvurularına düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN