Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstihdamı büyük değil küçük artırıyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, istihdam artışını KOBİ'lerin sağladığına dikkat çekerek, "Türkiye'nin ilk 500'deki büyük sanayi kuruluşlarına bakın. 10 yıl önceye göre daha az adam çalıştırıyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu tarafından düzenlenen 4'üncü Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'nin ikinci gününde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İSO 500 şirketlerini eleştirdi. Türkiye'de istihdam artışının KOBİ ve yeni girişimler eliyle oluştuğunu belirten Babacan, "Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşuna bakın. 10 sene önceye göre daha az adam çalıştırıyorlar" dedi. Babacan, ihracatın yüzde 61'ini de KOBİ'lerin yaptığına dikkat çekti.

4 $'la yaşayan kalmayacak

Türkiye'de 1-2 doların altında yaşayan vatandaşın kalmadığını aktaran Babacan, "4 doların altında yaşayan nüfusumuz yüzde 2.3'tü. Bu 2002'de yüzde 30'du. Yeterli değil, birkaç yıl içinde yüzde 2.3'ü de sıfırlamak istiyoruz" dedi. Babacan, dünya ekonomisinin 5-6 yıldır zor dönemlerden geçtiğini ifade ederek, "Bu yıl itibarıyla ilk defa gelişmekte olan ülkelerin toplam ekonomik büyüklüğü gelişmişleri geçti. Önümüzdeki dönemde bu trend devam edecek" diye konuştu.

14'ÜNÜ dolduran çalışabilir

Gençlerin, erken yaşlarda iş dünyası ile tanışması gerektiğini, belli bir yaşı geçtikten sonra adapte olmanın zor olabileceğini vurgulayan Babacan, şöyle konuştu: "Gençlerimiz liseyi, üniversiteyi bitiriyor, master, doktora, askerlik yapıyor. O yaşlar çoğu zaman geç olabiliyor. 14 yaşını dolduran resmen çalışmaya başlayabilir."

Babacan'dan gençlere öneri
MÜSİAD 'ın dünya çapında bir marka haline getirdiği konferansında konuşan Bakan Babacan, "Eğer bir kaynağı özel sektör kullanırsa çok daha verimli şekilde oluyor. Pek çok firma kendi içinde girişimcilik ruhunu koruyamıyorsa yerini daha genç, dinamik şirketlere bırakabiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihdamı büyük değil küçük artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN