Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amsterdam-Iğdır arasında milyarlık denim hattı

Doğu'yu denim üretiminin merkezi haline getirecek proje için özel ve kamu kuruluşları bir araya geldi

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Denim üretiminde Türkiye'nin Çin ve Pakistan yerine Doğu'ya yatırım yaparak fiyatta rekabet etmesini hedefleyen 'Tekstilde 21. yüzyılın yeni imalat bölgesi, İnsana ve çevreye duyarlı üretim sahası' isimli proje 18 Aralık'ta start alacak. Ekonomi ve Kalkınma bakanlıklarıyla Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) yanı sıra FG Group'un da desteğiyle başlatılan proje kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi, dünyanın yeni denim üretim üssü haline getirilecek. 55 milyar euroluk denim piyasasından 5 milyar euroluk pay alan Amsterdam Belediyesi de projenin ortaklarından. Bu çerçevede Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan'da çevreci ve insana duyarlı üretim sahaları oluşturulacak.

KAMUDAN tam DESTEK

FG Group Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Gözaçan, "Proje bu iller için dönüm noktası olacak. Amsterdam'ın en büyük tedarikçisi bu bölge olacak" dedi. Güvenilir Sürdürülebilir ve Çevreci Üretim Derneği'nin (GÜÇDER) öncülük ettiği projeye valilikler, KOSGEB, İŞKUR, TİM, Halkbank, Vakıfbank gibi yapılar da destek veriyor.

1.000 öğrenciye staj
Aynı zamanda GÜÇDER Başkanı da olan Fuat Gözaçan, pazarlamayı dünya denim merkezi olarak tanımladığı Amsterdam üzerinden yapacaklarını söyledi. Amsterdam Belediyesi'yle işbirliğine gittiklerini ve oradaki Denim Okulu'na destek verdiklerini anlatan Gözaçan, şöyle devam etti: "O okuldan 10 yıl içinde 1.000 öğrenci bölgeye gelip staj yapacak. Alım heyetleri gelecek."

Hedef 100 milyon euroluk ihracat
Söz konusu dört ili başta denim (Jean) olmak üzere hazır giyim üssü yapmayı hedefleyen proje kapsamında, ilk yatırımı Fuga ve Tiger Hill markalarıyla üretim yapan FG Tekstil yaptı. 2 milyon euro yatırımla Iğdır'da üretime geçen tesiste 220 kişi çalışıyor. Bu tesisten Çin'e ihracat yapmaya başladıklarını da açıklayan Gözaçan, "Bu yıl 680 bin dolara ulaştık. Bu daha da artacak. 2014 sonunda istihdamımız da 1.000 kişiyi bulacak. 2017'de sonunda bu fabrikadan markalarımız için 100 milyon euroluk mal alır hale gelmek istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amsterdam-Iğdır arasında milyarlık denim hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN