Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO Cezayir'den Afrika'ya açıldı

İTO, Cezayir'de Türkiye'den 134 firmanın katıldığı 2. Türk Ürünleri Fuarı'nı açtı. Başkan İbrahim Çağlar, fuara dört günde 70 bin kişilik rekor ziyaretçi katılımı beklediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Türk iş dünyası İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Cezayir'e ve Afrika'ya açılmak için yola çıktı. İTO'nun bir eli Avrupa, diğer eli ise Afrika kıtasında bulunan ve alım gücü sürekli artan Cezayir'de düzenlediği 2. Türk Ürünleri Fuarı 7 Aralık'ta başladı. Fuar, yayınlanan dizi filmlerle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da büyük bir tanıtım başarısı yakalayan Türkiye'nin kültürel zenginliğini de Cezayir halkıyla buluşturdu. Fuarın ilk günü koridorlarda adım atacak yer kalmadı. Açılışa Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi Adnan Keçeci, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Cezayir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahar Kellil ve Cezayir İşverenler Konfederasyonu Başkanı Boalem M'Rakach da katıldı.

160 TÜRK FİRMASI VAR

Cezayir'de 160 civarında Türk kökenli firma bulunduğunu belirten Cezayir Büyükelçisi Adnan Keçeci, "Türk kökenli firmaların önemli bir bölümü müteahhitlik alanında faaliyet göstermektedir. Müteahhitlik firmalarının iş hacmi de 5 milyar doları aşmıştır" bilgisini verdi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, fuara dört günde 70 bin kişilik rekor bir ziyaretçi katılımı beklediklerini söyledi. Cezayir'in Akdeniz'den hem Avrupa hem de Afrika ülkelerine giriş kapısı olma özelliğine sahip olduğunu belirten Çağlar, "İstikrarla büyüyen Cezayir, Magreb Birliği üyesi beş ülkenin en büyüğü olarak da dikkat çekiyor. Yatırım, dış ticaret ve işbirliği için en çok tercih edilen ülkeler arasında" dedi.

FUAR İHRACATI YÜZDE 25 ARTIRDI
İTO'nun Cezayir'de Türk Ürünleri Fuarı'nın ilkini 2011 yılında düzenlediğini hatırlatan Çağlar, "İlk fuardan sonra Türkiye'nin Cezayir'e ihracatı yaklaşık yüzde 25 artmıştı. Bu artışta Türk Ürünleri Fuarı'nın önemli bir etkisi olduğu değerlendirilmişti. İkinci fuarda da benzer bu ivmeyi hızlandırmak için elimizden gelen katkıyı sağlamak istiyoruz" diye konuştu. Çağlar, Cezayir'e 2011 yılında çeşitli prosedürler nedeniyle et ve süt ihracatında da artık sorun kalmadığını da ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO Cezayir'den Afrika'ya açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN