Kâra 'evet' düzenlemeye 'hayır'

Borçlanmayı düzenleyip kaliteli büyümeyi getirecek tedbirlere ilk sert tepki ING Bank'tan geldi. Genel Müdür Abay, kâra dokunan düzenleme için "Gittiğimiz yön riskliydi. Ama bu düzenlemeler büyüklere yarayacak" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Hane halkı borçluluk oranı ve ekonominin kırılgan kanadı cari açığı azaltmak için alınan önlemlere ilk sert tepki ING Bank'tan geldi. Uzun yıllar kârda rekorlar kıran ve 2013'ü de tatlı kârlarla bitirecek olan bankacılık sektöründeki düzenlemeleri eleştiren ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, bankacılığın şarampole yuvarlandığını söyleyerek, "Düzenlemeleri destekliyoruz. Bizim de daha önce dile getirdiğimiz şeyler bunlar. Ama 'vur' deyince öldürdüler" şeklinde konuştu. Bankanın 2013 üçüncü çeyreğinde vergi öncesi kârı 188 milyon TL oldu. İhtiyaç kredisinde yüzde 33.7 ile ilk sırada yer alan banka, kredi kartında yüzde 33.9 ile ilk üçte yer alıyor.

BANKALAR KUŞ MİSALİ
Bankacılığı kuşa benzeten Abay, "Kuşu fazla serbest bırakırsanız uçar. Fazla tutarsanız da ölür. Şu anda sıkma-ölme dönemindeyiz" dedi. Genel Müdür Pınar Abay, "Daha önce gittiğimiz yön belki riskliydi ama şu an tamamen araba adeta şarampole gidiyor. Kredi kartları ve tüketici kredilerindeki sınırlamalarla iyi tüketimi de durduruyoruz. Maaşı düşük ama düzenli olarak ödemesini yapan biri 36 ayla sınırlanıyor. Kredi kartlarındaki düzenlemeler de büyük bankalara yarayacak. Küçükler zor durumda kalacak" şeklinde konuştu.

NUMARA GİBİ LİMİT TAŞINSIN
Kredi kartında pazar payı yüksek olan bankaların yeni düzenlemelerden daha kârlı çıkacağını söyleyen Abay, "Tek limit konusunda cepteki numara taşıması gibi, kredi kartlarında da limit taşıma olmalı" dedi. Abay, kredilerle ilgili uyum kurallarının getirilmesi gerektiğini de belirterek, "Bazı ülkelerde bu tür yaptırımlar var. Örneğin dar gelirli birine kredi satıyorsan, o riski üzerine aldığın için icra takibinde de bulunamıyorsun. Bu tür sorumlu kredilendirme kuralları getirilmesi yerinde olacaktır" dedi. Sıkıntılarını BDDK'ya ilettiklerini kaydeden Abay şöyle konuştu: "Fakat biz bankalar sorunlar konusunda bir konsensus sağlayıp dertlerimizi iletemiyoruz."

KAHRAMANMARAŞ'TAN BANKACILIK İHRACATI
ING Bank, İstanbul'da bulunan operasyon ve Çağrı Merkezi'ni Kahramanmaraş'a taşımaya karar verdi. 20 milyon lira yatırımla başlanan merkezde şu an Sütçü İmam Üniversitesi mezunu ya da öğrencisi 147 kişi olan personel sayısı, merkez 2015 sonuna kadar tam kapasiteye ulaştığında 750 personele çıkacak. 2015'den itibaren banka İstanbul'daki operasyon ve çağrı merkezini de buraya taşımış olacak. Abay, "Bankanın mutfağını tamamen Kahramanmaraş'a taşıyacağız. Eğer bankacılık sistemi içinde teşvik olursa bu tür yatırımlar artar ve bu istihdama da yansır" sözlerini kullandı. Kahramanmaraş'ın bankacılık ihracatlarının başlangıç noktası olacağını belirten Abay, "Bu merkez, bankamızın büyüme planında kilit rol üstlenmektedir ve yeni iş modelimizi desteklemektedir. Burayı gelecekte bankacılık alanında büyük bir İK okuluna dönüştürmek istiyoruz. ING içinde en fazla fikir ve model ihracatı yapan ülkeler arasındayız, bu anlamda da Kahramanmaraş önemli bir adım. Bankacılık sektöründe yurtdışına bu büyüklükte hizmet sağlayan ilk banka olma hayalimiz var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâra 'evet' düzenlemeye 'hayır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN