Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye sınıf atladı

Türkiye, otomotivde bir üst lige çıktı. Otomotiv firmaları Avrupa'nın en büyük pazarları arasında yer alan Türkiye'yi gelişmekte olan ülke kategorisinden çıkararak, gelişmiş ülke listesine aldı

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Türkiye,otomotivde sınıf atladı. Otomotiv firmaları Türkiye'yi gelişmekte olan ülke kategorisinden çıkardı. Son yıllarda otomotiv pazarının istikrarlı bir yapıya kavuşması Türkiye'nin otomotivde bir üst lige çıkmasına neden oldu.

İSPANYA REKABETİ
Son olarak Japon otomotiv devi Toyota da, Avrupa'nın en büyük pazarları arasında yer alan Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler listesinden çıkardı. Toyota gelişmekte olan ülkeler kategorisine Türkiye'nin yerine Kazakistan, Pakistan gibi ülkeleri aldı. 2012'de Türkiye, otomotivde İspanya'yı sollayarak Avrupa'nın en büyük 5'inci pazarı oldu. 2012'de toplam pazar 817 bin adet olarak gerçekleşirken, İspanya 790 bin adette kaldı. Türkiye, 674 bin adetle 2013 Ekim sonu itibariyle Avrupa'da 6'ncı sırada yer aldı. İspanya ise 687 bin adele 5'inci sırada bulunuyor. Son iki aylık satışlar, yıl sonunda hangi ülkenin ipi göğüsleyeceğini gösterecek.

İki rekor geliyor
Binek ve lüks otomobil satışları, 2013'te rekor kıracak. Kasım sonu itibariyle otomobil satışları 563 bin adede yükseldi. Aralık'ta sadece 30 bin adet otonun satılması halinde, yeni rekor kırılacak. 2011'de 593 bin adetle tüm zamanların en yüksek satışı gerçekleşmişti. Lüks otomobillerin de yıl sonunda 53 bin adede ulaşarak rekor kırması bekleniyor.

BMW motorlu ilk Toyota'yı Adapazarı üretecek
BMW dizel motoru taşıyan ilk Toyota modeli Verso 1.6 D-4D Türkiye'de üretilecek. Toyota ve BMW grubunun tedarik anlaşması uyarınca dizel motor, Toyota Türkiye tarafından Ocak 2014 yılında üretilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye sınıf atladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN