Avrupa'da uçuş özgürlüğü genişledi

EASA, uçaklarda elektronik cihazların kullanımına yönelik kısıtlamaları azaltan kuralları devreye soktu. Artık 'uçak modu' olan tablet veya akıllı telefonlar iniş-kalkış esnasında da kullanılabilecek

Giriş Tarihi: 10.12.2013
Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'nın (EASA), uçaklarda kişisel elektronik cihazların kullanımına yönelik kısıtlamaları azaltan kuralları dünden itibaren devreye girdi. Yeni kurallar gereği, "uçuş modu" ya da "uçak modu" olan tablet, akıllı telefon, elektronik kitap okuyucusu, müzik çalarlar sadece uçuş sırasında değil, kalkışla iniş sırasında ve uçak pistte hareket halindeyken de kullanılabilecek.

GÜVENLİK TAVİZİ YOK

Daha büyük boyuta sahip dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar için ise eski kurallar geçerli olacak. EASA, Avrupa havayolu şirketleri tarafından uygulanacak yeni kuralları, "güvenlikten taviz vermeden, uçakta kişisel elektronik cihazların kullanılması özgürlüğünü genişletme sürecinde önemli bir adım" olarak görüyor. AB'nin bir sonraki hedefini ise uçaklarda ağlara bağlantının serbest bırakılması ve yolcuların 3G ile 4G gibi teknolojilerden yararlanmasına olanak tanınması oluşturuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da uçuş özgürlüğü genişledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN