Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıf Emeklilik'ten ayda 10 liraya mikro emeklilik

Vakıf Emeklilik, gelir seviyesi düşük kadınların emeklilik hakkı için çalışma başlattı. TİSVA işbirliğinde yürütülen Mikro Emeklilik projesiyle 60 bin kadının aylık 10 TL'yle sisteme girerek tasarruf etmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 10.12.2013
Vakıf Emeklilik, gelir seviyesi düşük kadınlara emeklilik hakkı tanımak için çalışma başlattı. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılanların yüzde 40'ını kadınların oluşturduğunu belirterek "Bu alanda ülke olarak çok önemli bir aşama kaydettik. Elbette daha gidilecek çok yol var" dedi. Bostan, kadınların refahının devamlılığı ve artırılmasının önemine dikkat çekti. Vakıf Emeklilik olarak "Sosyal İşletmecilik Projesi"ne kendi kültürlerini yansıtan "Mikro Emeklilik" projesiyle destek olmayı hedeflediklerini belirten Bostan, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) üyesi 60 bin kadının tasarruf alışkanlığı kazanmasını ve devlet katkısını toplumun her kesimine ulaştırmayı görev edindiklerini de sözlerine ekledi. Bostan şöyle konuştu: "Proje kapsamında TİSVA'dan mikro kredi kullanan kadınlar aylık asgari 10 lira ile sisteme girebilecek. Bu Türkiye'de bir ilk. Amacımız düşük gelirli kadınların da bireysel emekliliğin nimetlerinden faydalanmasını sağlamak. En önemlisi bu sayede kadınların yüzde 25'lik devlet katkısına erişimi mümkün olacak."

BES'e 856 bin yeni üye

Bostan, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne 2013'ün 11 aylık döneminde 856 bin kişi eklendiğini söyleyerek sene sonunda üye sayısının 4.1 milyona ulaşacağı tahmininde bulundu. Mehmet Bostan, Vakıf Emeklilik'in katkı payının ise sektörün 6 baz puan üzerinde olduğunu anlattı.

İlk mobil şube hizmete girdi
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, sektörde ilk mobil şubeyi açtıklarını söyledi. Mobil şube ile Vakıf Emeklilik katılımcıları İOS, Android ve Windows Phone 8 platformlarında zaman ve mekân sınırı tanımadan fon dağılımı değişikliğinden hesap özeti incelemeye kadar her türlü işlemi selfservis yapabilecek. Sisteme üye olmayanlar da bu sayede muhtemel birikim tablosundan yaş, katkı payı, toplu ödeme tutarı gibi birikimlerini hesaplayabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf Emeklilik'ten ayda 10 liraya mikro emeklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN