Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümde süre daralıyor

Şirketler için yılbaşına kadar geçilmesi zorunlu olan e-fatura uygulamasında son aşamaya gelindi. Birçok firmanın son ana kadar beklemesinden dolayı GİB portalında yoğunluk yaşanması tehlikesi var

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Bazı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara yılbaşına kadar e-fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getiren düzenleme nedeniyle şirketlerin büyük bölümünün işlemlerini yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portalını tercih etmelerinden dolayı portalda yoğunluk yaşanması beklendiği bildirildi. AA muhabirinin e-fatura dönüşümüne ilişkin sorularını yanıtlayan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, mükellef işletmelerin, e-faturalarını GİB'e daha hızlı ve kolay ulaştırabilmeleri için yetkilendirilmiş özel entegratör firmaları tercih edebileceklerini kaydetti. Önder, yasal mevzuatı işaret ederek, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ve bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 25 milyon lira brüt satış hasılatına sahip olanların ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (III) sayılı listedeki kolalı gazozlar, biralar, şaraplar ve diğer alkollü içecekler ile tütün ve tütün mamullerini imal veya ithal edenlerle, bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 10 milyon lira brüt satış hasılatına sahip olanların da e-fatura uygulamasına geçmek zorunda olduğunu belirtti.

3 HAFTA KALDI

e-fatura uygulamasına geçmek zorunda olan 25 bine yakın mükellef işletme bulunduğunu belirten Önder, "e-fatura uygulamalı ticaret hayatına geçmeye son 3 hafta kaldı.

Uygulama için 3 farklı yöntem
Mükelleflerin e-fatura uygulamasına 3 farklı yöntemle geçebileceğini kaydeden Önder, bunların "özel entegratörler", "GİB portalı" ya da "doğrudan entegrasyon" yöntemi olduğunu anımsattı. Önder, eylül ayında yapılan başvurularda ağırlıklı olarak "GİB portal" uygulamasını seçen e-fatura mükellefi işletmelerin, portala e-fatura girmenin daha uzun zaman alması nedeniyle, "e-fatura özel entegratörleri"yle çalışmayı tercih etmeye başladığını söyledi.

Mali mühre dikkat
Bazı e-fatura özel entegratörlerinin, henüz "sakla izni" ve "mali mühür" uyum değerlendirme raporuna sahip olmadığına işaret eden Mehmet Önder, şunları söyledi: "GİB tarafından yetkilendirilen 20 tane özel entegratör firma var. Bu firmalardan 18 tanesinin saklama hizmeti verme izni mevcut. Mali Mühür Uyum Değerlendirme Raporu alan ise sadece 6 özel entegratör bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde süre daralıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN