Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'la ortak OSB kuruluyor

Ekonomik işbirliğini artırmayı hedefleyen Türkiye ve İran ortak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için düğmeye bastı. Sınıra sıfır noktasında kurulacak bölge iki ülke ticaretini katlayacak

Giriş Tarihi: 12.12.2013
Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye ile İran'ın sınıra sıfır noktasında bir ortak sanayi bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalara başlandığını söyledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-İran İş Forumu'nda konuşan Şenel, "İki ülke arasındaki gümrük kapılarının Avrupa'yı Asya'ya bağlayan kapılar olmasından hareketle, burada tek pencere sisteminin kurulması ve kapıların modernizasyonunu amaçlayan projelere yönelik çalışmalar da sürüyor" dedi. Toplantıda konuşan İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli ise Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin kısa vadede 35 milyar dolara ulaşmasının mümkün olduğunu bildirdi.

HİNDİSTAN İLE TİCARET

Halkbank Dış İşlemler Operasyonları Daire Başkanı Hakan Aydoğan da İran ile batılı devletler arasında henüz resmi olarak bir gevşeme olmadığını belirterek, Halkbank'ın resmi mevzuatın değişmesinden sonra Hindistan'ın İran'a yapacağı ödemelere aracılık edebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'la ortak OSB kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN