Türkiye'nin en iyi haber sitesi

500 bin yabancıya ikinci hayat!

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Hükümet, sayıları 500 bini bulan yabancı kaçak işçilerle ilgili yasal düzenleme hazırlıyor. İşverenlerin nitelikli eleman sorununu çözmek için yabancı personele iş fırsatı sunulacak

Tekstilden ev işlerine, turizmden madenciliğe, çocuk bakıcılığından tezgâhtarlığa kadar birçok alanda çalışan 500 bin yabancı kaçak işçiye ikinci hayat fırsatı sunulacak. Moldova, Filipinler, Azerbaycan, Suriye, Gürcistan, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden gelip Türkiye'de kaçak çalışan işçiler nedeniyle devletin vergi ve SSK prim kaybı 5 milyar liraya ulaşırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda önemli bir adım atıyor. İşverenin aradığı ve bulamadığı 1.2 milyon nitelikli eleman talebine karşılık vermek için nitelikli yabancı personele iş fırsatı sunulacak.

GÜRCİSTAN BAŞI ÇEKİYOR

Yasal düzenlemenin ardından, nitelikli işgücünün Türkiye'ye çekilebilmesi için üniversite, sanayi, kamu ve araştırma merkezleri arasındaki işbirliği geliştirilecek. Türkiye'de çalışma ve araştırma ortamlarının uygunluğu da temsilcilikler eliyle yürütülecek tanıtımlarla yabancılara aktarılacak. Kaçak işçide Gürcistan başı çekiyor. Bunu Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Suriye izliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 bin yabancıya ikinci hayat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN