Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akkuyu'ya 26 bankadan 22 milyar dolarlık kredi

Türkiye'nin ilk nükleer santralı Akkuyu'nun finansmanı tamamlandı. Enerji Bakanı Yıldız, santralı yapacak Rus kamu şirketi Rosatom'un 26 uluslararası bankadan 22 milyar $'lık kredi aldığını belirtti

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Türkiye'nin enerji sektöründe lig atlamasına neden olacak Mersin Akkuyu nükleer santralının finansman ihtiyacı büyük ölçüde tamamlandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2020'de tamamlanması planlanan santralın yapımını üstlenen Rus kamu şirketi Rosatom, 26 uluslararası bankadan 22 milyar dolarlık sendikasyon kredisi kullanacağını ifade etti. Bosphorus Energy Club toplantısında konuşan Yıldız, "Rusya ile nükleer konusu karşılıklı bağımlılık üzerine kurgulandı. Bu santral Rusya'ya bağımlılığımızı artırmayacak. Karşılıklı bağımlılık esasıyla yol alacak" dedi.

İRAN NORMALLEŞİYOR
Yıldız, İran'dan Avrupa'ya doğalgaz boru hattı kurmak için hazırlık yapıldığını da ifade etti. Bakan Yıldız "Beş Avrupa ülkesi İran'dan doğalgaz almaya hazırlanıyor. İran'ın dünyayla ilişkileri normalleştikçe Türkiye ile temasları da güçlenecektir" diye konuştu.

IRAK'TA SORUN YOK

Taner Yıldız, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (KRG) kontrolündeki sahalardan çıkan petrolü Türkiye'ye taşıyacak boru hattına da değindi. Bağdat yönetimi, KRG ve Türkiye'den oluşan üçlü mekanizma olmadan da enerji alanında ilerleme kaydedilebileceğini belirten Yıldız, şöyle konuştu: "Türkiye ile Kuzey Irak arasında bu bölgedeki petrol-doğalgaz sahalarında aramanın yanı sıra boru hatlarının yapımını da kapsayan sözleşmelerde ilerleme sağlanması için üçlü bir yapının kurulması hedefleniyor. Bunun ön mutabakatını yapmıştık. Sonra Hüseyin Şehristani ve Neçirvan Barzani üçlü mekanizma olmadan da bunu devam ettirebileceklerini söyledi. Bizim için bir sorun yok."

DÜNYADA 63 NÜKLEER SANTRALIN İNŞAATI SÜRÜYOR
Yıldız, süresi dolan ve yaşı tamamlanan santralların kapatılmasının o ülkenin nükleer enerjiden vazgeçtiği anlamına gelmeyeceğini aktardı. Yıldız, Çernobil'den sonra dünyada 144 nükleer santralın işletmeye alındığını hatırlattı. Şu anda 63 nükleer santralın inşa aşamasında olduğunu kaydeden Taner Yıldız, "Enerji sektörünün 2050'ye kadar 37 trilyon dolarlık finansman ihtiyacı var. 1.3 milyar insan halen enerjiyle tanışmış değil. Sektörün iyi yönetilmesi gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkuyu'ya 26 bankadan 22 milyar dolarlık kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN