'Ekonomik başarımız dünya tarihine geçti'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin ekonomik başarısının dünya tarihinde tescil edildiğini söyledi. Babacan, "Bunu artık dünya toplumunun hafızasından silemezsiniz" dedi

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin ekonomik başarısının artık dünya tarihinde tescil edildiğini belirterek, "Bunu dünya toplumunun hafızalarından silemezsiniz. Bunlar artık kayda geçmiş. Türkiye bir başarı örneği, yıldız olarak Afrika'nın bir ucundan Latin Amerika'nın öbür ucuna kadar insanlar tarafından hem bilinmekte hem de ifade edilmekte" dedi. Hazine Müsteşarlığı'nın 2014 Yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Babacan, Türkiye ekonomisiyle ilgili konuları değerlendirirken mutlaka içinde bulunulan küresel ve bölgesel konjonktürün dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

ENTEGRE EKONOMİ

Babacan, Türkiye ekonomisinin serbest ticareti, serbest sermaye hareketleri, artan ihracat hacmi ve finansman hareketleriyle dünyaya son derece entegre bir ekonomi olduğunu kaydetti. "Küresel ekonomi geçen yıl ne görünüyordu, bugün nasıl görünüyor?" diye soran Babacan, yaklaşık 1 puanlık aşağı doğru bir revizyon olduğunu belirtti. Türkiye'deki güven ve istikrar ortamının da ülkeyi birçok ülkeden farklılaştıran unsur olduğuna dikkati çeken Babacan, şunları söyledi: "1939'dan 2002'ye kadarki dönemde Türkiye'nin ortalama büyüme hızı yüzde 3.89. 2003-2013 arasında ise yüzde 4.87 oldu. Yani Türkiye neredeyse her yıl Cumhuriyet tarihinin ortalamasından 1 puan daha fazla büyüdü."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ekonomik başarımız dünya tarihine geçti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN