Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyanlar staja geliyor

Türkiye'de staj yapmak isteyen İtalyan öğrenci sayısı artıyor. Torino ve Milano'daki ünlü üniversitelerden Türkiye'ye gelen öğrenciler, özellikle dış ticarette uzmanlaşmak istiyor

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Türkiye ekonomisindeki istikrarlı gelişme, İtalyan öğrencilerin de dikkatini çekmeye başladı. İtalya'nın ünlü üniversitelerinden çok sayıda öğrenci Türkiye'de staj yapmak için sıraya girdi. İtalyan Dış Ticaret Tanıtım Ajansı Müdürü Ferdinando Pastore, özellikle Torino ve Milano'daki teknik ünevirsitelerden yoğun başvuru aldıklarını söyledi. Diğer üniversitelerin de dış ticarele hukuk bölümlerinden talep geldiğini açıklayan Pastore, "Türkiye'nin istikrarlı ekonomisi ve büyüyen sektörleri İtalyan öğrencilerin dikkatini çekiyor. Artık İtalyan öğrenciler kendi sınırlarının ötesinde düşünmeye başladı" dedi.

KOBİ'LER SIKINTIDA

Pastore, İtalyan sektör dernekleriyle de işbirliği yürüttüklerini söyledi. Dernekler adına Türkiye'de staj yapan öğrenci sayısının da arttığına işaret eden Pastore, "Örneğin ahşap üretimi konusunda İtalya'da çok büyük bir dernek var. Bu derneğin yüzlerce üyeye sahip. Bu şirketlerden gelen stajyerler dernek adına Türkiye'de staj yapıyorlar. Buradaki konw-how'ı İtalya'ya götürüyorlar" dedi. İtalya'da KOBİ'lerin kriz nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçtiğinin altını çizen Pastore şöyle konuştu: "İç piyasadaki daralma KOBİ'leri etkiliyor. Bizim tanıtım ajansı olarak görevimiz de İtalyan ve Türk KOBİ'leri arasındaki iletişimi artırmak. Staj yapmak isteyen öğrencilerin büyük bölümü Türkiye pazarını tanıyıp İtalyan KOBİ'lerine danışmanlık yapmak istiyor." Bu yıl Türkiye ile İtalya arasındaki dış ticaret hacmi 20 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ferdinando Pastore, bu hacmin artarak devam edeceğini söyledi. Türkiye'de şu anda bin 77 İtalyan firmasının faaliyet gösterdiği bilgisini veren Pastore, "Her ay 15 İtalyan şirket Türkiye'de iş yapmaya başlıyor. Makine sektöründen restorasyona, tekstilden dış ticarete yatırımlar artıyor" diye konuştu.

HEDEF MAKİNE İHRACATI

Pastore, Türkiye'nin tekstil konusunda uzmanlaştığını söyledi. İtalyan makine üreticilerinin de buraya ihracat yapmak istediğinin altını çizen Pastore, "Biz aynı zamanda iki ülke arasında moda konusunda da çeşitli aktiviteler düzenliyoruz" dedi.

MODA TASARIMINA YOĞUN İLGİ VAR
Deri Tanıtım Grubu Başkanı Lemi Tolunay, İtalyan öğrencilerin Türkiye'de moda tasarımı alanına da yoğun ilgi duyduklarını söyledi. Türkiye'de bu departmanlardaki İtalyan tasarımcı sayısının arttığını belirten Tolunay, "Türkiye deri ve hazır giyimde atak içinde" diye konuştu.

İTALYAN VE İSPANYOL DERİCİLER İŞ ARIYOR
Son iki yıldır İtalya ve İspanya'da deri üretiminin azalmasıyla birlikte işsiz kalan çok sayıda deri teknikeri Uşak, Çorlu ve Tuzla'nın yolunu tutmaya başladı. Teknik alanda elemana ihtiyaç duyan Türk deri sektörü de Avrupa standartlarında üretim için yabancı teknisyen arıyor. Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Matraş, birçok şirketin İtalya'da kendini ispatlayan teknisyenleri transfer ettiğini söyledi. Matraş, "Türkiye deri üretiminde başarılı bir dönem geçiriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyanlar staja geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN