Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'dan Bitcoin uyarısı

Giriş Tarihi: 14.12.2013

Çin'deki yasaklamanın ardından Avrupa'dan da dijital para birimi Bitcoin'le ilgili uyarı geldi. Bankacılık otoritesi, alım-satımda temkinli olunması gerektiğini belirtti

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), resmi internet sitesi üzerinden Bitcoin alımsatımlarına karşı temkinli olunması gerektiği mesajını verdi. Açıklamada, EBA dijital para kullanarak alışveriş ya da finansal işlem yapan tüketicilerin herhangi bir düzenlemeyle korunmadıklarını, bu yüzden de bütün yatırımların kaybolma riski bulunduğuna dikkat çekti. EBA, Bitcoin'lerin değerinin her zaman sabit kalmayacağını da belirtti. Avrupalı kurum, dijital para biriminin hırsızlık vakalarına karşı savunmasız olduğunu söyledi.

1 MİLYON DOLARLIK HIRSIZLIK

Financial Times'ın haberine göre şu ana kadar 1 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Bu paraların izinin bulunma ihtimali düşük. Dijital para birimlerinin bağlı olduğu bir merkez bankası olmadığı gibi yatırımcısını koruyabilecek ve mevduatı garanti altına alabilecek bir merci de bulunmuyor. Bu yıl yüzde 9 bin kazandıran Bitcoin 1200 doları aşarak rekor kırdı. Çin Merkez Bankası da geçtiğimiz haftalarda bankaların Bitcoin'le işlem yapmaması veya yapılan işlemleri sigortalaması yönünde ilk adımı attı. Fed Başkanı Ben Bernanke ise kongredeki oturumlarda sergilenen temkinli tavra rağmen, kara para aklamanın önüne geçilebilirse Bitcoin kullanımının olumlu bir gelişme olacağı kanısında.

CİDDİYE ALMA ZAMANI GELDİ
Financial Times köşe yazarı John Authers, Bitcoin balonunun ciddiye alınmasının zamanının geldiğini belirtti. Konuya ilişkin bir makale kaleme alan Authers, arzı sınırlı olan Bitcoin'in değerinin herkese göre değişken olabileceğini kaydetti. Authers sanal paraya yatırımın kumardan başka bir şey olmadığını söyledi. Dijital para birimine finans dünyasından da balon uyarıları geldi. Merrill Lynch ve Societe Generale Bitcoin için balon uyarısı yaptı. Bitcoin, son dönemde yatırımcının ne olduğunu tam olarak bilmediği ve anlamadığı bir kavram olarak da manşetlere yansıdı. İngiliz the Guardian "Bitcoin kitle imha silahı" derken, Marc Faber "Yatırımcı hayal kırıklığına uğrayacak" uyarısı yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'dan Bitcoin uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN