Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeniler'le ticaretimiz 2.5 kat arttı

Sınırlar kapalı olmasına rağmen Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret 2009'dan bu yana 2.5 kat arttı

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Erivan ziyareti ile Türkiye-Azerbaycan ve Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirme çalışması yapılırken, Kafkaslar'daki ekonomik ilişkilere ilişkin ilginç detaylar gün yüzüne çıktı. 1993'ten bugüne sınırların kapalı olduğu Ermenistan'la ticari ilişkilerin neredeyse hiç kesilmediği anlaşıldı.

100 MİLYON DOLAR

Türkiye-Ermenistan İş Geliştirme Konseyi Başkanı Arsen Ghazarian, Gürcistan üzerinden dolaylı devam eden ticari ilişkilerin 2009'dan yani sınırların açılması gündemiyle imzalanan ancak sonra rafa kalkan protokollerden bu yana 2.5 kat arttığını belirtti. Ghazarian, "Şu anda ticaretimiz 100 milyondan 250 milyon dolara ulaşmış durumda" diye konuştu. Yaklaşık 100 bin Ermeni'nin Türkiye'ye gelip parasını harcamaya hazır olduğunu belirten Ghazarian, "Şu anda da binlerce Ermeni Antalya'da tatil yapıyor" dedi. Ermenistan ve Türkiye'nin ekonomik ilişkilerini "tek yönlü" olarak niteleyen Arsen Ghazarian, "Normalleşme gerçekleşirse bölgedeki ticari ilişkilerimiz zirve yapacaktır" şeklinde konuştu.

BAVULLA GETİRİP 3 KATINA SATIYORLAR
Türkiye-Ermenistan İş Geliştirme Konseyi'nin araştırmasına göre, Türkiye'den bavul ticareti Ermenistan'da hayli yaygın. Bir Ermeni tüccar Laleli'ye her gelişinde ortalama 10 bin dolar harcıyor. Döndüğünde bu malları yüzde 200'e kadar varan kâr oranlarıyla satıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeniler'le ticaretimiz 2.5 kat arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN