Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazır giyim 2023'ün lokomotifi

İHKİB'in Vefa Gecesi'ne katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konfeksiyon ve hazır giyimin Türkiye'yi 2023'e taşıyan en önemli lokomotiflerden biri olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konfeksiyon ve hazır giyim sektörünün Türkiye'yi 2023'e taşıyan en önemli lokomotiflerden biri olacağını söyledi. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) "Geleceğe Birikiyoruz" sloganıyla düzenlediği vefa gecesinde konuşan Çağlayan, ihracatçılara "Yol arkadaşlarım" diye seslendi. Çağlayan, şöyle konuştu: "2023'e, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat yaptığı bir tarih olarak bakıyoruz. Yapar mıyız? Buna inanmayanlar hazır giyim, konfeksiyon sektörünün nereden nereye geldiğini ve sektörün 2023 hedeflerini gördükleri zaman kalpten inanacaklardır."

İHRACATI SIRTLADI
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, sektörün ihracatta çok önemli paya sahip olduğunu belirtti. Büyükekşi, "Zorlu geçen bu senede hazır giyim ihracatımızı sırtlayan sektörler arasında yer aldı" dedi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 60 milyar dolarlık ihracat hedeflerini aşmakla kalmayacaklarını dile getirerek, "20 yıl önce kilogramı 3 dolar olan hazır giyim ürününün fiyatı bugün 25 dolara çıktı" dedi. Gecede son 13 yılda toplam ihracatı 500 milyon doları aşan 21 şirkete de ödülleri Bakan Çağlayan ve Hikmet Tanrıverdi tarafından verildi. İlk 3'te Şık Makas, Erak Giyim ve Çak Tekstil yer aldı.

ESKİ BAŞKANLARA PLAKET VERİLDİ
Zafer Çağlayan, konuşmaların ardından Hikmet Tanrıverdi ile birlikte İHKİB'in kuruluşundan bugüne kadar görev yapan başkanları Sırrı Gültekin, Nuri Akın, Sezer Mavituncalılar, Okan Oğuz, Nuri Artok ve Süleyman Orakçıoğlu'na plaket verdi. Gecede binin üzerinde ihracatçı bir araya geldi.

ZAFER ÇAĞLAYAN GECEDE PİYANO ÇALDI
Zafer Çağlayan, gecede piyano ile "Elbet bir gün buluşacağız" şarkısını da çaldı. Sahneye çıkan İHKİB yönetim kurulu üyeleri de Bakan Çağlayan'a şarkı söyleyerek eşlik etti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile çok sayıda işadamının katıldığı gecede aile tiyatrosu da sahne aldı. Gecenin sunuculuğunu yapan Sunay Akın, Çağlayan'a İstanbul'un hazır giyim müzesine ihtiyacı olduğunu söyleyerek kendisinden yardım istedi. Çağlayan ise, bu fikre sıcak baktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır giyim 2023'ün lokomotifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN