Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İhracatımızı kimse engelleyemez'

Ekonomi Bakanı Çağlayan, OSB dışında kalan firmaların ihracat yapmalarının asla engellenemeyeceğini söyledi. Çağlayan, "Bunu AB de yapamaz" dedi

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği'ne (AB) sert çıktı. Birliğin zaman zaman tarife dışı engellerle Türk sanayicisi ve ihracatçısını zorladığını hatırlatan Çağlayan, "Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) dışında üretim yapan sanayicilerin ihracat yapması ne bugün ne de yarın engellenemeyecek" dedi. SABAH'ın gündeme getirdiği 'OSB dışında kalanlar AB'ye ihracat yapamayacak' haberi üzerine açıklamalarda bulunan Çağlayan sanayicilerin hiçbir haksız uygulayamaya maruz bırakılmayacağını kaydetti. Çağlayan, sanayi üretiminin OSB ve serbest bölge gibi altyapısı kurulmuş, uluslararası standartları hazırlanmış nitelikli bölgelere kaydırılmasını her zaman desteklediklerini vurguladı. Çeşitli bakanlıkların da bazen bunu desteklemek ve sanayiciyi zorlamak için çeşitli uygulamalara girdiğini kaydeden Çağlayan, "Ama kimse merak etmesin. OSB dışında üretim yapan firmaların ihracat yapmasını kimse engelleyemez. Buna AB de dahil" dedi.

TARİFE DIŞI ENGELLER VAR
Çağlayan, AB'nin üyelik müzakerelerinde çifte standart uyguladığını da hatırlatarak, "Gümrük Birliği'ni giren Türkiye'ye vize ve karayolu kotalarıyla haksızlık yapılıyor" dedi.

OSB'LERİ CAZİP KILIYORUZ
Çeşitli bakanlıkların sanayiciyi OSB'lere taşımak için bazı uygulamalar yürüttüğünü belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Biz de OSB'leri cazip kılacak destekleri yürürlüğe sokuyoruz. Ama dediğim gibi, ne AB ne de başkaları Türk sanayicisinin ihracatını engelleyemez. Böyle bir kuralın kabulü zaten mümkün de değildir" şeklinde konuştu.

Atık yönetmeliği bahane ediliyor
OSB dışında kalan firmaların ihracatta zora gireceği müktesebat ise Atık Yönetmeliği ile ilgili. Türkiye'nin 2017'ye kadar uyması gereken müktesebatta, firmalardaki her türlü atığın çıkış noktasından arıtma tesisi işlemlerinin son anına kadar izlenebilir ve kaydedilebilir olması öngörülüyor. OSB dışında kalan firmaların bu nedenle zorlanacağı ifade ediliyor. Ancak AB'ye giren yeni ülkelerde bile uyum oranının şu an yüzde 28 olduğu belirtiliyor. Öte yandan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı bürokratları da konuyla ilgili il il dolaşarak firmalara "İhracatta sıkıntı yaşamamak için OSB'lere taşının" uyarısı yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İhracatımızı kimse engelleyemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN