Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın fiyatları yükselecek mi?

Giriş Tarihi: 18.12.2013 10:28

Kriz dönemlerinde yatırımcının ‘güvenilir limanı’ olan altında fiyatlar 2014’te nasıl seyredecek? ALB Menkul Analisti Arda Coşar yorumladı.

Hem küçük yatırımcıyı, hem de büyük yatırımcıyı yakından ilgilendiren altın fiyatları gelecek yıl nasıl şekillenecek? Küresel ekonomideki gidişat altın fiyatlarını nasıl etkileyecek? ALB Menkul Analisti Arda Coşar'a göre FED'in parasal genişlemede izleyeceği politika, 2014 yılında altın fiyatlarını belirleyecek en önemli unsurlardan biri olacak.


"ALTIN FİYATLARI GELECEK YIL 1200 – 1400 DOLAR ARASINDA SEYREDEBİLİR"

Arda Coşar'ın altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

"13 yıldır, yıllık bazda sürekli değer kazanan altın 2000 yılından bu yana ilk defa 2013 yılında değer kaybetti. 2000-2008 yıları arasında başta likitide bolluğu olmak üzere dünya ekonomisinde özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde görülen büyüme ile gelen talebin etkisi ile değer kazanan altın , 2008-2013 yılları arasında finansal krizin getirdiği güvensizlik ve başta FED olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının uyguladığı parasal genişleme programları ile yükseldi. Ancak 2013 yılı içerisinde başta ABD olmak üzere görülen kademeli toparlanma, ardından 22 Mayıs 2013 tarihinde FED Başkanı Ben Bernanke'nin aylık 85 milyar USD olan tahvil alım programının kademeli olarak sonlandırılacağı işareti vermesi ile yıl içinde altın 1200 USD aşağısını 1180 USD seviyesini etti.

2014 yılı içinde özellikle ilk yarsında dünyada beklenmeyen bir politik kriz meydana gelmediği takdirde altın fiyatlarının ana belirleyicisinin FED olmaya devam etmesi beklenmektedir. 2014 yılı içerisinde FED'in tahvil alımlarını kademeli olarak bitireceğini biliyoruz, zaten bu durum fiyatlanmış durumda. Ancak bundan sonra FED'in tahvil alım programını ne kadar hızlı azaltacağı altın fiyatlarının ana belirleyicisi olmasının yanında altının çıkarım maliyeti de önem arz etmektedir. Tam bir bilgi olmasa da altının çıkarım maliyetinin 1100-1200 USD arasında olduğu piyasalarda konuşulmakta, ayrıca 2013 yılı içerisindeki sert düşüşlerde altının 1200 USD seviyesine yakın yerlerden yukarı dönemsi bize altının çıkarım maliyetinin bu seviyeye yakın olabileceği ipucunu veriyor. 2014 yılı içerisinde altın ABD ekonomisinde toparlanmanın devam etmesi ve FOMC toplantılarından FED'in tavhil alımlarını beklentiye paralel azaltması durumunda altınının yaklaşık olarak 1200-1400 arasında dalgalanması, FED'in tahvil alım programından çıkışta yavaş davranması durumunda ise 1480 USD seviyesine kadar yükselmesi 1200-1480 USD seviyeleri arasında dalgalanması beklenebilir. Ancak altın için olumsuz senaryo ABD ekonomisinin daha hızlı toparlanması ve FED'in varlık alımlarını beklentilerden sert bir şekilde azaltma yoluna gitmesi. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda altında aşağı yönlü sert hareketler, 1200 USD seviyesinin kalıcı olarak kırılması, 1000 USD psikolojik desteği test etmesi ve kırması söz konusu olabilir. Ayrıca 2014 yılında FED kararlarına bağlı olarak altının oldukça dalgalı bir yıl geçireceği de unutulmamalıdır. Altın uzun bir süre daha güvenli liman ve değer saklama özelliğine kavuşamayacak gibi görünüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları yükselecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN