Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TANAP'ta Türkiye'nin payı % 30'a çıkacak

30 milyar dolarlık Şahdeniz 2 anlaşması Bakü'de imzalandı. Enerji Bakanı Yıldız, anlaşmanın TANAP'ın önemini artırdığını belirterek "Yüzde 20'lik hisse oranımızı 30'a çıkarma kararı aldık" dedi

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Şahdeniz konsorsiyumu, Hazar Denizi'ndeki ikinci faz gaz sahası Şahdeniz 2 için nihai yatırım kararı aldı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan imza töreni Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ev sahipliğinde gerçekleşti. Bu anlaşmayla Avrupa'ya doğal gaz taşıyacak Güney Gaz Koridoru gerçekleşmiş olacak. Törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, anlaşmanın bölgede Türkiye'nin önemini artırdığını vurguladı. TANAP'la ilgili yeni kararlar alındığını da söyleyen Yıldız, "Türkiye'nin yüzde 20'lik payını 30'a artırma kararı aldık. Bunu ortaklarımızla da görüştük. Önümüzdeki günlerde çok daha güzel şeyler olacak. Yakında kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. Şahdeniz 2'nci faz projesi, Hazar Denizi'nde birbirine köprüyle bağlı iki platform ile Sangaçal terminalinde yeni üretim ve kompresör tesislerinin inşası, denizin altında 26 kuyu açılması gibi yatırımları içeriyor.

30 BİN ŞİRKET KURULACAK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Şahdeniz 2 kapsamında gerçekleştirilecek projelerin, Azerbaycan doğalgazının ihtiyacı olan pazarlara çıkmasına imkân verdiğini ifade etti. Aliyev, bu projeler çerçevesinde 35 milyar dolarlık yatırım yapılacağını ve 30 bin yeni işyeri açılacağını söyledi. Projelerin, bütün ortak ülkelerin kalkınmasında rol oynayacağını vurgulayan Aliyev, "Şahdeniz bölgenin enerji haritasını değiştirecek" dedi.

Avrupa'ya gaz akacak
Anlaşmayla Azerbaycan ve Gürcistan'dan geçen Güney Kafkas Boru Hattı'nın (SCP) genişletilmesi, Türkiye üzerinden akacak Trans-Anadolu Boru Hattı (TANAP) ve Yunanistan, Arnavutluk üzerinden İtalya'ya ulaşacak Trans-Adriyatik Boru Hattı'nın (TAP) inşa edilmesiyle ilgili planlar start aldı.

Irak petrolü Ceyhan'a geldi
Türkirye ile Kuzey Irak arasında enerji anlaşmalarında tam mutabakata varılmasının ardından ülkeden boru hattıyla getirilen ilk petrol dün Ceyhan'a ulaştı. Sefer test amaçlı yapıldı. Hat üzerinde her hangi bir sorun olmadığını belirten yetkililer, sisteminin ihracata hazır hale geldiğini açıkladı. Yetkililer, ticari taşımaya başlama ve nihai karar için Türkiye, Irak ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında siyasal sürecin sonuçlanmasının bekleneceği bilgisini verdi. Kuzey Irak kaynakları yılbaşına kadar başlanması beklenen petrol ihracatı ile 2014 sonuna kadar bölgeden günlük 400 bin varil petrol ihraç edileceğini belirtiyor. Bu ihracatın 200 bin varilini Türkiye'nin alacağı, kalanının ise Ceyhan'dan uluslararası piyasalara ihraç edileceği belirtiliyor. Kuzey Irak Bölgesel Kurt Yönetimi temsilcilerine göre boru hattının 2019'a kadar günlük 2 milyon varillik ihracat kapasitesine ulaşması mümkün. Bakü'de konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünya pazarına açılmasına yönelik koyduğu şartları son derece olumlu bulduklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP'ta Türkiye'nin payı % 30'a çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN