Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fed 10 milyar $ indirdi

Amerikan Merkez Bankası, 85 milyar dolarlık aylık tahvil alımını 75 milyar dolara indirdi. Fed Başkanı Ben Bernanke "Veriler iyileştikçe azaltım devam edecek" dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2013
ABD merkez bankası Fed, aylık tahvil alım programında 10 milyar dolarlık azaltmaya gitti. İki günlük toplantı sonrasında Fed, 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alım programını 75 milyar dolara çekti. Fed geri çekilme kararını görevi Janet Yellen'e devretmeye hazırlanan Başkan Ben Bernanke'nin son toplantısında verdi. Fed'den yapılan açıklamada, "Veriler iyileşmeye devam ederse tahvil alımları azaltılacak" denildi. Fed, aylık 45 milyar dolar olan uzun dönem ABD hazine tahvili alımlarını 40 milyar dolara indirirken, mortgage'a dayalı kağıt alımlarını da 40 milyar dolardan 35 milyar dolara indirdi. Karar sonrası Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.4 yukarıda seyrederken, 10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri dört baz puan kadar yükselişle yüzde 2.87 oldu. Fed ayrıca, işsizlik oranının gelecek yıl sonunda yüzde 6.3'e kadar düşeceği tahminini yaptı.

'VERİLERE BAKACAĞIZ'
Son toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Bernanke, vedasında ise ekonomi hali hazırda normal olarak nitelendirilemez olduğunu ancak ekonomi toparlanmaya devam ettiğini belirtti. Ekonomide toparlanmanın sürdüğünü kaydeden Bernanke, şu mesajları verdi: "İstihdam piyasasındaki işaretler ekonomide toparlanmaya destek oluyor. Verilerde iyileşme sürerse aylık tahvil alımları daha da azaltılabilir. Sonraki tahvil alım miktarındaki azaltım 10 milyar dolarlık olabilir. Verilerde kötüleşme olursa azaltıma ara verebiliriz. Verilere bakacağız."

FAİZ LOBİSİ İŞBAŞI YAPTI
FED'in aylık varlık alımını 10 milyar dolar azaltması, ekonomistleri de ikiye böldü. Fed'in şimdiki başkanı Bernanke'nin "faizlerin artması gerekmiyor" yorumlarına rağmen, özellikle gelişmekte olan ülkelerde faizlerin tırmanmasına yönelik baskı olacağını savunanlar var. Türkiye'ye yönelik faiz baskısı da ilk açıklamanın ardından başladı. "Kırılgan Beşliler" ifadesiyle, Fed'in bu kararından en fazla etkilenecek ülkenin Türkiye olduğunu savunan dış finans çevreleri, Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısında faiz artışını gündeme getirmesi yolunda lobiciliğe başladılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed 10 milyar $ indirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN