Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finansal casusun kuşkulu ziyareti

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Halkbank'a İran ile ticari ilişkiler nedeniyle operasyon düzenlendiği sırada ABD'den kuşku uyandıran bir ziyaret gerçekleşti. İran yaptırımlarının mimarı, birçok kesimin 'Ambargo çarı' diye nitelendirdiği, ABD Hazine Bakanlığı'nda Terörizm ve Finansal İstihbaratından sorumlu müsteşar David S. Cohen İstanbul'da bankalar ve şirketlerle görüştü.

OKYANUS ÖTE SİNDEN GELDİ
Geçen yıl Türkiye'de "İran ile yaptığınız ticarette dikkatli olun" diyerek bankaları ve şirketleri tehdit eden Yahudi asıllı Cohen'in Halkbank operasyonu sırasındaki ziyareti manidar bulundu. ABD'li yetkililer, Cohen'in gezisinin Türkiye'de son 2 günde gerçekleşen operasyonlardan bağımsız olduğunu öne sürdü. Dün İstanbul'da Türk bankaları ile bir araya gelen Cohen'in, İran'la ABD arasında varılan mutabakat ile gevşeyen yaptırımlar sonrası yeni ticari kriterleri anlattığı öğrenildi. "İran'la ticaret yapabilirsiniz" mesajı verdiği belirtildi. Cohen'in Türkiye'den sonra İngiltere, Almanya ve İsrail'i de ziyaret edeceği belirtildi.

KİM BU TEHDİTÇİ?

Türkiye'yi terörün finansmanı suçlamasıyla itibarsızlaştırmaya çalışan ABD, lobi yaparak Terörizmin Finansmanının Engellenmesi Yasası'nı çıkarmak istiyordu. Bu yasa çıktıktan sonra sözde terörizmin finansmanının engellenmesi adı altında faaliyetler yürüten OFAC, Türkiye'de bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıya sömürge komiseri havasıyla katılan Cohen, banka müdürleri ile bir araya gelmişti. Cohen, Türkiye'deki bankaları muhabir ilişkilerini iptal etmek ve kara listeye almakla tehdit etmişti. Cohen'in tehditleri üzerine Aktif Bank ve İş Bankası İran ile ticaret konusunda geri adım atmıştı. Bu konuda stratejik görevi üstlenen tek banka Halkbank olmuştu. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finansal casusun kuşkulu ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN