Çin'de yatırım için vites büyüttüler

Giriş Tarihi: 23.12.2013

20 milyonluk otomotiv pazarı Türk firmalarının Çin iştahını kabarttı. Çin'i yatırım radarına alan yan sanayi firmaları Şanghay'a çıkartma yaptı. Çin'de yatırım yapan firma sayısının kısa vadede en az ikiye katlanması bekleniyor

Otomotiv yan sanayicileri Rusya'dan sonra Çin'i de yatırım radarına aldı. Dünyanın en büyük pazarı Çin'deki Türk firmalarının sayısının birkaç yıl içinde en az ikiye katlanması bekleniyor. Çin'de Orhan Holding, Aktaş Holding, Standard Profil, Murat Ticaret Kablu Sanayi, Kırpart Otomotiv, Seger, Odelo-Farba ve Teklas olmak üzere 8 yan sanayi firması üretim yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Şangay'da düzenlenen Automechanika Fuarı'na katılan Türk firmalar, Çin'de ki yatırım olanaklarını ve işbirliklerini yerinde araştırdı. Fuara, Türkiye'den 26 firma katıldı.

TÜRK MALI KALİTELİ
Çin'den ayağının tozuyla dönen Otomotiv İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, 20 milyon adet aracın üretildiği Çin'in Türk yan sanayi firmaları için büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. Sabuncu, Türk firmalarının avantajlarını şöyle sıraladı: "Çin'de Türk mallarının kalite algısı çok yüksek. Bu çok önemli bir avantaj. Ayrıca, Türk firmalarının Avrupa'da ve Türkiye'de çalıştığı dev markaların hepsinin Çin'de yatırımı var. Bu markalar, bildikleri, tanıdıkları, güvendikleri firmalarla çalışmak istiyorlar. İşte bu durum Çin'de yatırım yapacak firmalara önemli avantajlar sağlıyor."

DÜNYANIN YENİ MERKEZİ

Kendine 'global' olma hedefi koyan her firmanın Rusya ve Çin'de yatırım yapması gerektiğini söyleyen Sabuncu, "Özellikle Çin, büyük potansiyele sahip. Aynı zamanda dünyanın yeni merkezi… Çinli firmalara kendimizi tanıtmak için gittiğimiz Şangay'da, Avustralya, Avrupa ve ABD'li firmalarla bile işbirliği yapıldı. Dünyada iş yapan herkes Çin'de… Biz de yerimizi almalıyız" dedi.

70 MİLYAR DOLAR OTO İTHAL EDİYOR
Çin son 3 yıldır dünyanın en büyük motorlu araç üreticisi. Hemen hemen tüm otomotiv markalarının Çin'de yatırımları var. Buna rağmen, yıllık otomotiv ithalatı 70 milyar doların üzerinde. Bunun 22 milyar dolarının yedek parça olduğu hesaplanırsa, Çin'in yan sanayisinde de önemli bir ithalatçı olduğu ortaya çıkıyor. Ülkedeki motorlu araçlar pazarı 2005'te 5.8 milyon adetken, 2012'de 19.3 milyon adede yükseldi. Bu yıl sonunda 20 milyon adedin üzerine çıkması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de yatırım için vites büyüttüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN