Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarının anahtarı istikrar ve güven

Türkiye-Pakistan İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, 10.5 yılda 132 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım sağladıklarını söyledi. Başbakan, "Bu başarıyı istikrar ve güvenle sağladık" dedi

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye son 10.5 yılda 132 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım sağladıklarını belirterek, "Biz bu başarıyı her şeyden önce siyasi istikrar ve güvenle sağladık. İstikrar ve güven olmasaydı sağlayamazdık" dedi. Pakistanlı işadamlarına ortak yatırım çağrısı da yapan Erdoğan, "Ürün çeşitliliğini sağlayarak ticaret hacmimizi artırmalıyız. Birlikte çalışabileceğimize inanıyorum. 3'üncü ülkelere de birlikte yatırım yapmamızı istiyorum" diye konuştu. Lahor'da düzenlenen Türkiye-Pakistan İş Forumu'nda konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
BİRİNCİ EVİMİZDEYİZ: Gece yarısı gelişimizden bu yana gösterilen ev sahipliği için şükranlarımı iletiyorum. Bu hüsnü kabulden dolayı dost ve kardeş Pakistan halkına teşekkür ediyorum. Biz şu anda evimizdeyiz. Bizim için Pakistan uzak bir ülke değildir. Herhangi bir ülke asla değildir. Siyasetten diplomasiden uluslararası kurumlardan bağımsız olarak biz Pakistan halkını daima kardeşimiz olarak gördük. Onların da bizi daima aynı şekilde gördüğünü biliyoruz. Bu yüzden kendimizi ikinci evimizde değil, kendi evimizde hissediyoruz.

BAŞARIYI PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

39 FİRMAYLA GELDİK: Türkiye Genç ve yetişmiş işgücü, sıkı yatırımcı mali gücü ile önemli bir ekonomidir. Küresel krize rağmen performansımızı sürdürüyoruz. Büyümemiz devam ediyor. Özel teşebbüslerin payı büyük. Bu başarıyı kardeş Pakistan'la paylaşmak istiyoruz. İkili ilişkilerin diğer alanlara da yansıması gerekiyor. Müteşebbisleri Pakistan'a yatırım yapmak için teşvik ediyoruz. Toplam ciroları 136 milyar dolar, 280 bin istihdam, 30 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip 39 kişilik heyetle gelmemizin sebebi de budur. 39 firma da Pakistan'da çalışıyor.

BAŞBAKANIN MESAJLARI

10.5 YILDA 132 MİLYAR DOLAR
Ekonomik alanda kurulan yapı, işbirliğinin her iki ülkenin yararına olarak derinleştirmesi konusunda siyasi irade mevcut. Son 10.5 yılda 132 milyar dolar doğrudan yatırım girdi. Bunun yüzde 75'i Avrupa kaynaklı. Bizden önceki 80 yıldaki küresel sermaye yaklaşık 15 milyar dolardır. Biz bu başarıyı nasıl sağladık. Her şeyden önce siyasi istikrarla ve güvenle sağladık. Bu istikrar ve güven olmamış olsaydı bunu sağlayamazdık. Etkin bir bankacılık sistemi büyük özen arz ediyor. Özel sektör odaklı ticaret anlayışı önem arz ediyor. Bu stratejiyi sağladık. Bu başarının Pakistan'da da olması bizi gururlandıracaktır.

İŞİ SIKI TUTALIM
Pakistan Hava Yolları'na destek verebiliriz. İlk etapta uçuş sayısını 2 katına çıkaralım. Lahor uçuşları da başladı. İleri düzeyde siyasi ilişkilerimizin diğer alanlara da yansıması gerekiyor. Müteşebbisleri ticari ilişkilerini geliştirme noktasında teşvik ediyoruz. Gelin bu işi sıkı tutalım diyoruz. Ekonomik işbirliğimiz ortaya konulan rakamlara yansımıyor. Dış ticaret hacmi istenilen yerde değil. Pakistan'ın bize daha fazla ihracat yapması konusunda rahatsız değiliz.

3'ÜNCÜ ÜLKELERE YATIRIM
Ürün çeşitliliğini sağlayarak ticaret hacmimizi artırmalıyız. Birlikte çalışabileceğimize inanıyorum. Ekonomik anlaşmaların sayısını artırmalıyız. 3'üncü ülkelere de birlikte yatırım yapmamızı bekliyorum. El ele omuz omuza daha güçlü yatırımlara birlikte yürüyebiliriz.

ŞAHBAZ ŞERİF'İN GÖZYAŞLARI
Başbakan Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, iki ülke arasındaki dostluk ve güçlü ilişkileri anlatırken duygularını gizleyemedi. Özellikle yaşadıkları sel felaketinin ardından kendilerine yardıma gelen ilk ülke olmasını ve her alanda büyük yardım yapılmasının kendileri için önemini anlatan Şerif, "Bize yapılan yardımları unutmamız mümkün değil. Sayın Emine Erdoğan bütün bölgeleri bizzat gezdi" ifadelerini kullanırken, gözyaşlarına hakim olamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarının anahtarı istikrar ve güven
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN