'Uygunsuz işlem yok'

Başbakan Erdoğan'ın "yedirmeyeceğiz" diyerek uluslarası faiz lobisine meydan okuduğu Halkbank'tan açıklama geldi. Banka "Uygunsuz iş ve işlemimiz yok" diyerek linç girişimini reddetti

Giriş Tarihi: 24.12.2013
1
7 Aralık'ta başlatılan İstanbul merkezli operasyonda hedef tahtasına oturtulan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Halkbank'tan ne istediniz, bu bankayı size yedirmeyiz" diyerek operasyonun uluslararası ayağına dikkat çektiği iddialarla ilgili bankadan açıklama geldi. Halkbank dün yaptığı açıklamada "ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı hiçbir iş veya işlemimiz yok" diyerek kuruma yönelik başlatılan linç kampanyasını reddetti. Açıklamada Halkbank'ın tüzel kişiliğine yönelik olarak gerek emniyet gerekse yargı tarafından herhangi bir inceleme ve soruşturma bulunmadığını bildirildi. Açıklama şöyle devam etti: "Bankamız tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere ilk günden itibaren tam olarak uymaktadır. Paydaş, iş ortağı ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri almaktadır." Bankanın açıklamasında hizmet sunarken, tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında hiçbir mekanizma, yöntem veya sistem kullanılmadığı bilgisine yer verildi. Yapılan tüm dış ticaret işlemleri ve para transferlerinin açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumda olduğu belirtildi.

KAYNAĞI BELİRSİZ DEĞİL
Bankanın tüm iş ve işlemlerinin birçok denetim otoritesi tarafından düzenli olarak denetlendiğine dikkat çekilen açıklamada, bu denetimlerde herhangi bir ülke veya firmaya yönelik verilen dış ticarete ilişkin bankacılık hizmetleri nedeniyle bugüne kadar herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilmediği belirtildi. Ayrıca herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiçbir ticari işleme taraf olunmadığı, kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işlemi gerçekleştirilmediğinin de altı çizildi.

HİZMET BEDELİ ÖDENDİ
Halkbank'ın açıklaması şöyle devam etti: "İran'la yapılan ticarete bankamızın sağladığı aracılık hizmeti belirlenen çerçevede gerçekleşmiştir. Bu ticari işlemin mahiyeti ülkemizin İran'dan ithal ettiği doğalgaz ve ham petrol bedelleriyle, söz konusu ülkeye herhangi bir yaptırıma tabi olmayan mal ve hizmet ihracatının bedellerinin ödenmesinden ibarettir. Bu ödemelerde kullanılan paranın kaynağı, kullanımı ve dış ticaretin tarafları açık, şeffaf ve sistem üzerinde izlenebilir durumdadır." Açıklamada 1 Temmuz 2013'e kadar İran'a yönelik kıymetli maden satışını engelleyen hiçbir yurtiçi veya uluslararası kural, düzenleme veya yasaklama kararı bulunmadığı belirtilerek, "Bu çerçevede kıymetli maden satmak isteyen firmaların ihracat yapmasında belirtilen tarihe kadar bir engelden söz etmek de mümkün değildir" denildi.

HİÇBİR ÜLKEYE KIYMETLİ MADEN SATMADIK
Açıklamada "Bankamız İran ile yapılan dış ticaret kapsamında istemek ve incelemekle mükellef olduğu tüm evrakları ayrım göstermeksizin müşterilerinden talep etmiştir. Bunları düzenlemelere uygun bir şekilde kontrol etmiş ve her an denetime hazır olacak şekilde saklamıştır" denildi. Açıklamada bankanın bugüne kadar herhangi bir ülkeye doğrudan kıymetli maden satmadığı, almadığı ve transfer yapmadığı bilgisine de yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uygunsuz işlem yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN