Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Operasyonun faturası halka çıkıyor

Giriş Tarihi: 25.12.2013
İstanbul merkezli torba operasyonun faturasını enerjiden yakıta her alanda vatandaş ödeyecek. Çünkü operasyonla artan kur, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarından elektriğe, ulaşımdan sofraya birçok sektörde zamların önünü açtı. Dalganın ilk adımı 13 kuruşluk benzin zammıyla atıldı. Doğalgaz ve elektrikte zam olup olmayacağı kararı ise 1 Ocak'ta verilecek. Döviz, maliyetlerin yükselmesinde baş rol oynadı. Artan kur, petrol ve doğalgaz ihtiyacının yüzde 90'nını ithal eden Türkiye'de vatandaşın cebini yakacak, cari açığı artıracak. Döviz kurundaki bir kuruşluk artış toplam dış borcu 3.5 milyar, gelecek yılki borç servisini ise 1.7 milyar TL büyütüyor.

DOĞALGAZA YÜZDE 10 MALİYET

Türkiye'nin korkulu rüyası cari açık riski yeni yılda daha da artacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, önceki gün kurdaki 10 kuruşluk artışın enerji maliyetlerine etkisinin 4 milyar dolar olduğunu duyurdu. Bu da doğalgazda en az yüzde 5'lik bir zam yükü getirecek. Başta konut ve taşıt kredisi olmak üzere yeni yıl öncesi kredi vermek için yarışan bankalar, son gelişmelerden sonra kredilerde de frene bastı. Bankalar, operasyonun ekonomide oluşturduğu maliyeti ödemek istemiyor. Uzmanlar kredi faizlerinde yükselişin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

HALKBANK OYUNUNA RAZI GELEMEYİZ
Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele ederken filin zücaciye dükkânına girdiği gibi hareket etmemek gerektiğini söyledi. "Halkbank'ın tahrip edilmesine razı mı gelelim" diyen Ergün, "Bu yanlışa dur demek lazım. Türkiye eğer kurumsal olarak yolsuzluklar içinde yüzen bir ülke olsaydı bu yatırımların hiçbirini yapamazdı" dedi.

BİRİLERİ İSTİKRARI HEDEFLİYOR
Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de 17 Aralık'ta başlayan operasyonun yurtdışı ayağına dikkat çekti. Tarım Bakanı Eker, "İçeriden ve dışarıdan birileri son 11 yılda yakalanan istikrarı hedef alıyor. Çünkü siyasi istikrar bozulursa ekonomik istikrar bozulur, ardından bütün parametre ve göstergeler değişir. Bunu operasyonu yapanlar çok iyi biliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Operasyonun faturası halka çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN