Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avea, seste 4G kalitesine hazır

4G mobil internet altyapısının ilk testlerini yapan Avea, sesli aramaları daha da hızlandıracak uygulamanın çalışmasına başladı

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Cep telefonu operatörleri 4G mobil hızlı internet altyapısının testlerine devam ediyor. Avea, LTE teknolojisi ve VoLTE (Voice Over LTE) teknolojisini müşterilerinin kullanımına hazır hale getirerek, LTE ile VoLTE teknolojisiyle müşterilerine sadece veri değil ses iletiminde de 4G kalitesinde hizmet sunacağını açıkladı. Dünya genelinde son 1 yılda LTE kullanıcısı sayısının yüzde 237 büyüyerek 158, milyona ulaştığını ve ses iletiminde de kalitenin artacağını dile getiren Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, LTE ile dünyanın hızla değiştiğine işaret etti. Enerjiden perakendeye, otomasyondan sağlığa kadar LTE ile birlikte her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacağını belirten Ertürk, "LTE teknolojisi, M2M ekosistemleri için enerji sektöründe 'akıllı sayaç ve akıllı şebeke', perakendede 'otomatlar ve POS cihazları' gibi çözümlerin yanı sıra otomasyon inşası, sağlık, nakliye sektörleri ve endüstriyel işlemlerde de yeni fırsatlar yaratıyor" dedi.

1 milyon cihaz satıldı
2013'te Türkiye'de 1 milyon adet LTE uyumlu cihaz satışı gerçekleştiğini belirten Dehşan Ertürk'ün verdiği bilgilere göre bu rakam, toplam akıllı cihaz satışının yüzde 12'sini oluşturuyor. Ertürk, "Akıllı cihaz penetrasyon oranıyla pazardaki lider operatör olarak LTE cihaz destekli cihazları portföyümüzde toplamaya başladık. Avea portföyünde LTE destekli birçok cihaz yer alıyor" diye konuştu.

İnternet artık sesi de görüntüyü de taşıyacak
Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, LTE ile temel GSM mimarisinin terk edildiğini belirterek, artık ses dahil her şeyin veri gibi algılanarak iletileceğini anlattı. Şahin, VoLTE'nin hayata getireceği değişimi ise şöyle özetledi: "GSM teknolojisinde sesin sıkıştırılmadan iletilmesi temelli bir mimari kullanılmaktaydı. Ancak artık tüm iletişim IP temelli bir şekle bürünüyor. Bu yeni iletişim mimarisi, iletilecek her şeyin veri gibi algılanarak iletilmesini sağlıyor. 4G'ye geçişte en yüksek teknolojiden faydalanmalarını sağladık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avea, seste 4G kalitesine hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN