Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaz ve elektriğe zam yapmayız

17 Aralık'ta başlayan operasyonla artan dolar, enerji maliyetlerini artırırken Enerji Bakanı Yıldız taahhüt verdi. Yıldız, "Gaza ve elektriğe zam yok" dedi

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Operasyonlar nedeniyle döviz kurunun yükselmesi enerji maliyetlerini 4 milyar dolar artırırken Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan ocakta doğalgaz ve elektriğe zam öngörülmediği müjdesi geldi. Yıldız, dün AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız, şunları söyledi: "Döviz fiyatlarındaki artış maliyetlerimizi yükseltti. Ama her zaman için vatandaşımız ve sanayicimizin lehine bunları yorumlamaya gayret ediyoruz. Doğalgazda fiyat birer, elektrikte ise üçer aylık dönemlerle düzenleniyor. Ocakta doğalgaza herhangi bir fiyat artışı öngörmüyoruz. Elektrikte de ocak, şubat, mart aylarında herhangi bir fiyat artışı söz konusu olmayacaktır."

HAZIRLIKLAR TAMAM

Yıldız, meteorolojik verilerin bu haftanın daha da soğuk geçeceğini gösterdiğini ifade etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Doğalgazın hem elektrik tüketiminde hem de meskenlerde kullanılmasıyla alakalı hazırlıklarımızı yaptık. Rusya'nın doğalgaz boru hattı yaklaşık 4 bin kilometreden geliyor. Ümit ediyoruz ki oralarda bir aksaklık olmaz" diye konuştu.

Amacımız maliyetleri vatandaşa yansıtmamak
Doların 2 TL'den 2.09'a kadar çıkmasının enerjide yaklaşık 4 milyar dolarlık maliyet artışı getirdiğini hatırlatan Taner Yıldız, "Bu, çok ciddi bir rakam. Şu anda bu rakamlar bizim için olumsuz bir nokta. Maliyetlerimiz olumsuz yönde etkileniyor. Ama önemli olan bunları vatandaşlarımıza sirayet ettirmeden, kendi içinde dengeleyici bir yapıyı kurmaya çalışıyoruz. Çaba ve gayretlerimiz bu yönde. İnşallah çalışmalarımızı bu hafta sonuçlandıracağız" diye konuştu. Yıldız, Kuzey Irak'tan gelecek petrole ilişkin olarak da şunları kaydetti: "Kuzey Irak petrolü önce Silopi'ye kadar hem korozyon hem de test çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de Ceyhan'a kadar geldi. Akış da bunların arkasından başlayacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaz ve elektriğe zam yapmayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN