Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran ve Rusya'ya Türk teksilci akını

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Türk tekstilciler, devalüasyon nedeniyle Türkiye'den alımı azaltan İran'a, yatırım yapmaya başladı. Hazır giyim ithalatına yüksek gümrük vergisi koyan ülkeye hammadde ihraç eden firmalar, üretim için atölye kuruyor.

ALIM GÜCÜ YÜKSEK

Bayrampaşalı Yeni Doğan Tekstil'in sahibi Doğan Bakırcı, "İç pazarın büyüklüğü ve hazır giyim ithalatına uygulanan yüksek gümrük vergisi nedeniyle İran'da atölye kurduk. 70 kişi çalışıyor. Türkiye'den kumaş başta olmak üzere bütün hammaddeyi ihraç ediyoruz. Hammaddenin vergisi düşük" dedi. 19 bin parçalık malı bir İranlının tek başına aldığını anlatan Bakırcı, "Alım güçleri yüksek. Ürettikleri kendilerine yetmiyor. Özellikle bayan giyimde büyük potansiyel var" dedi. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin ise, tekstilcilerin 6 aydır sadece İran'a değil Rusya'ya da gittiğini söyledi. Yüksek gümrük vergisinin Rusya'da üretime yönelttiğini belirten Negrin, "Türkiye'den kumaş gönderiyorlar. Bu trend sürecek" dedi.

GÜVEN SORGULANIYOR
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Başkanı Ali Ulvi Orhan da, İranlılar'ın Osmanbeyli firmaların aklını karıştırdığını söyledi. Orhan,"İran'daki yatırım olanaklarını anlatıyorlar. Ben orada sağlıklı bir yatırım ortamının olduğunu düşünmüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran ve Rusya'ya Türk teksilci akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN