Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyasının 'Bilgi' fabrikası

Giriş Tarihi: 26.12.2013

İstanbul Bilgi Üniversitesi yüksek lisans programları, iş dünyası odaklı eğitim veriyor. Öğrenciler eğitim alırken iş sahibi olma şansı yakalıyor

Ekonomideki en değerli hammaddenin bilgi olduğu artık iş dünyasının gerçeği. En pahalı yatırımlar daha hızlı ve fazla bilgiye ulaşmak için yapılıyor. Ancak tüm bu milyon dolarlık yatırımlar, bilgiyi üretecek yetenekler olmadığında bir işe yaramıyor. İşte iş dünyasının ihtiyacı olan bilgiyi üretebilen üniversite kavramı da burada önem kazanıyor. Eko Eğitim'de bu hafta Türkiye'nin ilk online yüksek lisans programını açan Bilgi Üniversitesi'ne yer verdik. İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ege Yazgan, 21. yüzyılda yüksek lisans eğitiminin daha da önem kazandığını vurguladı.

TALEBE UYGUN EĞİTİM

Yazgan, Bilgi Üniversitesi olarak yüksek lisans programlarıyla iş dünyasının bilgi ihtiyacına yanıt verdiklerini ifade etti. Yazgan, "İş dünyasının ihtiyaçlarına odaklanmış bir yüksek lisans programının müfredatı da bilim insanı olmak isteyenlerin kendilerini geliştirmelerine izin verecek muhteviyattadır. Öğrencilerimizin çoğunluğu çalışanlardan oluşuyor. Bir kısmı da eğitimleri sırasında çalışma hayatına atılıyor. Programlarımızın iş dünyasının insan kaynağı talebine uygun eğitim vermesi, bunun en önemli nedeni" diye konuştu. Zaman ve mekândan bağımsız online ve hibrit eğitimin giderek ihtiyaç haline geldiğini anlatan Yazgan, üniversitenin bu alanda yürüttüğü çalışmalara bizzat katılmış. Online ve hibrid eğitimin, klasik sistemin ötesinde öğrenme olanakları tanıyacağına inandığını vurgulayan Yazgan, beklentilerini şöyle aktardı: "Çok az insan klasik eğitim alma şansına sahip olduğu halde online'ı tercih ediyor. Ancak ileride online eğitim zaruret, sağladığı farklı olanaklar nedeniyle tercih edilecek. Eğitim online sisteme kayıyor."

30 ÜLKEDEN 800 BİN ÖĞRENCİ BİR ARADA
İstanbul
Bilgi Üniversitesi 1996'da, kuruldu. "Okul için değil, yaşam için öğrenmeliyiz" mottosu da kurulduğu günden bu yana üniversitenin temel ilkesi oldu. 20 bin mezunu ve 16 binden fazla öğrencisi var. Okul, 2006'da Laureate Üniversiteler Ağı'na katıldı. Bu ağ Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika, Asya Pasifik ve Ortadoğu'ya uzanan bir akademik topluluk. Özellikle mimarlık, sanat, işletme, mühendislik, sağlık bilimleri, otel işletmeciliğinde uzman.

SOSYAL GİRİŞİMCİ GENÇLER DESTEKLENİYOR
İstanbul Bilgi Üniversitesi öncülüğünde Uluslararası Gençlik Vakfı, Sylvan/Laureate Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın işbirliğiyle dördüncü kez gerçekleştirilen "Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri" 2014 baharında sahiplerini bulacak. Yarışmaya 71 proje başvurdu. 10 genç sosyal girişimci ödülü alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasının 'Bilgi' fabrikası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN