Bakandan zam açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mart ayına kadar elektriğe zam yapılmayacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 27.12.2013 12:06 Güncelleme Tarihi: 27.12.2013 16:23
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Elektrik fiyatlarına kadar mart sonuna kadar zam yapılmayacak." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Serbest piyasada doğal gaz her ay sonunda, elektrikte her üç ay sonra fiyat mekanizması değerlendirilir. Bu mekanizmadan dolayı ben ocak ayının sonuna kadar doğal gazla alakalı fiyat değişikliği olmadığını ve ocak, şubat, mart ayı sonuna kadar da elektrikte bir değişiklik olmadığını söylüyorum" dedi.

Yıldız, Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım Şirketi'ndeki Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ocak, şubat, mart aylarında elektriğe zam yapmayacaklarını söylediğinde üzülenlerin olduğunu gördüğünü söyledi.

Enerji maliyetlerinde artışlar olduğunu, döviz fiyatlarının bu kadar artmış olmasının kendilerini son derece zorladığını belirten Yıldız, buna rağmen vatandaşın, sanayicinin lehine karar verdiklerini, fiyat artışlarına karşı da direndiklerini, bunları yerli kaynaklarla beraber dengelemeye çalıştıklarını dile getirdi.

Doğal gazın ithalatından şikayet edenlerin aynı zamanda hidroelektrik santrallerinden, rüzgar santrallerinden, güneş enerjisinden ve diğer yerli kaynaklardan da şikayet ettiklerini gördüğünü vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Doğal gazdan şikayet ediyorsak onlardan neden şikayet ediyoruz? O zaman Türkiye'nin kalkınmasına olan bir başkaldırı olarak ben bunu görüyorum. Herkes kararını versin arkadaşlar. Biz yerli kaynaklardan ve yenilebilir kaynaklarımızdan daha fazla elektrik üretmeyi planlıyoruz. Yerli kaynaklara destek vermiyorsanız şu anda doğal gaz ithalatından şikayet etmenin çok anlamı yok. Biz doğal gazdaki fiyat artışını ve dövizdeki parite artışını, her birini yerli kaynaklarımızla beraber dengelediğimiz için şu anda bu fiyat artışlarını yapmıyoruz. Kimse bundan farklı bir anlam çıkartmasın. Bunun dönemsellikleri var. Serbest piyasada doğal gaz her ay sonunda, elektrikte her üç ay sonra fiyat mekanizması değerlendirilir. Bu mekanizmadan dolayı ben ocak ayının sonuna kadar doğal gazla alakalı fiyat değişikliği olmadığını ve ocak, şubat, mart ayı sonuna kadar da elektrikte bir değişiklik olmadığını söylüyorum Şimdi ben her açıkladığımda, ağustos ayında açıklamışım 'bakandan eylül ayında zam sinyali' deniliyor. Vatandaşlarımızın ümitleriyle kimse oynamasın. Biz vatandaşlarımızın lehine her zaman bu yorumları yapacak bir iktidarız. O nedenle herkes farklı bir anlam çıkarmasın."


"KIŞ AYLARINDA KALIN GİYİNMEYE ÇALIŞIYORUM"

Taner Yıldız, kendisinin kış aylarında kalın giyinmeye çalıştığına işaret ederek, herkesin mevsimine göre giyinmesi gerektiğini, bu şekilde bir giyinişin hem sağlık hem de enerjinin daha verimli kullanılması anlamında katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Kazak giyildiği zaman oda sıcaklığını 2-2,5 derece düşürülülebildiğinin bilim adamları tarafından ortaya konulduğunu kaydeden Yıldız, "Ama tişörtle dolaşırsanız 2 derece daha fazla ısıtmak için yakıt harcarsınız. Herkesin tercihine bırakıyoruz. Bana sorarsanız enerjiye de katkımız olsun diye ben kış aylarında kalın giyinmeye çalışıyorum" ifadesini kullandı.

Hiçbir vatandaşa kaçak elektrik kullanım hakkı verilmediğini dile getiren Yıldız, herkesin devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bizim, hem devlet hem de kul hakkına girmememiz lazım, kaçak kullananların da mutlaka bu alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekiyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, İstanbul merkezli operasyona ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

"Hangi şahıs olursa olsun bunun adı Taner olur, Ahmet olur yolsuzlukla alakalı, kimsenin endişesi olmasın. Bunları bize telkin edenlerin bizim tarafımızdan 11 yıldır söylendiğini unutmaması lazım. Bize yolsuzlukla alakalı herhangi bir hatırlatmanın fazladan olduğunu söylemem lazım. Bu konudaki hassasiyetlerin en üst düzeyde olduğunu söylemem gerekiyor. Herhangi bir yolsuzluğun veya usulsüzlüğün hiçbir zaman için Türkiye'nin istikrarını hedef almaması lazım geldiğini ve bununla alakalı siyasi bir müdahaleyi, siyasi bir darbeyi makul hale getirmeyeceğini ve gerektirmeyeceğini söylemek istiyorum. Dikkat edin bizler askeri darbeler gölgesinde ve parti kapatmaları gölgesinde bu istikrarı yakaladık. Eğer bir iş adamımızın mal varlığı 3-4 katına çıkmışsa ve enerji sektöründen bahsederek söylüyorum, asgari ücretlimizin elektrik, doğal gaz alımı en az iki katına çıkmışsa, aynı askeri ücretle beraber burada her birimizin bu siyasi istikrardan faydalandığını söylemem lazım. Biz buna kayıtsız kalamayız."

AK Parti'nin istikrarının aynı zamanda ülke istikrarıyla birlikte değerlendirildiğini belirten Yıldız, vatandaşın her türlü partiye tercihini özgür bir şekilde yapabileceğini, bunu belirleyen faktörün seçim sandıkları olduğunu söyledi.

Yargı ve hukukun mutlaka doğru bir şekilde kullanılmasını istediklerine vurgu yapan Yıldız, şunları kaydetti:

"Bir istismar aracı olarak kullanılmasını istemiyoruz. Aynen siyasette olduğu gibi. Siyasette, yargıda bir istismar aracı olarak kullanılmamalıdır. O yüzden büyük resimde Türkiye'nin istikrarının kaybolmasının kimleri sevindirdiğini, kimleri üzdüğünü gördüğümüz çok iyi bir ortama girdik. Bu ortamdan Türkiye'nin istikrarı adına mutlaka normalleşmesini sağlayabiliyor olmamız lazım. Halka açık şirketlerin değerinin 20 milyar civarında düştüğünü hep beraber gördük. Kaybeden Türkiye olmaması lazım, kaybeden hiçbir zaman istikrar olmaması lazım. Kazanan bizim vatandaşımız ve insanımız olması lazım. O yüzden bu istismarları ortadan kaldırdığımız kadar Türkiye'nin normalleşeceğini söylemem lazım. Bu konuda her zaman olduğu gibi duruşumuzun net olduğunun bilinmesi lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakandan zam açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN