Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BMC işçisine maaş müjdesi

Bakanlık, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Çukurova Grubu bünyesindeki BMC firmasının çalışanlarına maaş müjdesi verdi.

Giriş Tarihi: 27.12.2013 09:52 Güncelleme Tarihi: 27.12.2013 16:24
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu Çukurova Grubu bünyesindeki BMC firmasının çalışanlarına maaş müjdesi verdi. Bakanlık, TBMM'ye, 11 aydır maaşlarını alamayan işçilere tüm alacaklarının TMSF tarafından ödeneceğini iletti.

TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuran BMC işçileri, mağduriyet içinde bulunduklarını kaydetti. İşçiler, hiçbir makamın kendilerine yardımcı olmadıklarını belirtirken, sorunu TBMM'nin çözmesini istedi.


GÜMRÜK BAKANLIĞI DEVREDE

Milliyet gazetesinin haberine göre, Dilekçe Komisyonu, işçilerin başvurularını işleme koyarak durumu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na iletti. İşveren tarafından ödenmeyen ücretlerin yasal takip veya yargıya başvurulmak suretiyle temin edilebileceği, dolayısıyla konunun yargıya intikalinin uygun olacağını belirten bakanlık, bu konuda herhangi bir görevinin de bulunmadığını vurguladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, diğer taraftan konu hakkında görüşlerine başvurmak amacıyla konunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na intikal ettirildiği bilgisini de verdi.


ÖDEME PLANI GELİYOR

Bakanlık, fabrikanın çok uzun süredir işçilerine sağlıklı şekilde ücret ödeyememesinin kamuoyunun malumu olduğunu dile getirerek, TMSF'nin sosyal sorumluluk bilinciyle Çukurova Grubu'na ait varlıkların satışından elde ettiği kaynakların bir kısmını çalışanların ücretinin ödenmesine tahsis edeceği, bu çerçevede BMC yönetiminin, personelin ücret alacaklarını hazırlayacağı ödeme planı çerçevesinde, bir kısmını da peşin ödeyerek kapatma kararı aldığının anlaşıldığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMC işçisine maaş müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN