Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erbil'de Türkiye mucizesi

Kuzey Irak'taki gelişme, yakın gelecekte mucizevi fırsatlar sunacak. İşadamlarımız Kuzey Irak'ı da şirketlerini de büyütüyor

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Bundan 5 yıl önce Türkiye ile Irak hükümletleri arasında yüksek düzeyli işbirliği kurulmasına ilişkin imzalanan ortak siyasi bildirge, bölgede meyvelerini vermeye başladı. İnşaattan hizmete pek çok alanda Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Türk şirketleri, bölgesel gelişimi hızlandırdı. Doğa Grup, Erbil'de devreye aldığı demir-çelik fabrikası ile inşaat sektöründe dev adımların atılmasına imkan sağladı. Enerji, ticaret, tarım, ulaştırma, sulama ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren Türk firmalar, Kuzey Irak'ın kalkınmasında artık hayati rol üstleniyor.

110 BİN OTURMA İZNİ VAR
Irak Başkonsolosumuz Mehmet Akif İnam; 110 bin vatandaşımızın burada oturma izni aldığını söylüyor ve Türkiye'nin itibarının her geçen gün arttığını belirtiyor. İnam'a göre Türkiye, girişim gücüyle İran, Lübnan ve diğer ülkelerden açık ara önde. Erbil'den başlayarak Süleymaniye ve Duhok'ta çok sayıda iş fırsatlarına işaret eden Başkonsolos İnam'ın Türkiye'deki girişimcilere mesajı net; "Yerel ortaklığı tercih etsinler, yöreyi, töreyi bilen yerli ortak burada işleri hızlandırıyor. Ayrıca federal bölge mevzuatına da uyum için bu şart."

BÖLGE İÇİN VAHA
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi; Kuzey Irak'ın; istikrar sayesinde bölge için nefes alınacak vaha haline geldiği görüşünde. Çelebi'ye göre altyapıdan sanayiye dek her alanda yoğun işbirliği imkânları var ve bunu başarabilmek için ölçek ekonomisi gerekiyor. Bölgede anahtar kelime istikrar olunca, güvenliği korumak "hayati" hale gelmiş. Modern havalimanı üst düzey koruma altındaki Erbil'de hedef, tek kurşun dahi atılmaması… Çelebi; yakın gelecekte Kuzey Irak'ın Bağdat'tan gelen baskıları da bertaraf edip daha hızlı kalkınacağını belirtiyor.

Bölgenin kalkınma dinamosu demir çelik fabrikası F&F Steel
Doğa Holding CEO'su Yusuf Gökmen, Erbil'de hizmete giren demir-çelik fabrikası F&F Steel sayesinde Kuzey Irak'ın kalkınma hamlesinin hızlanacağını söyledi. Gökmen, 400 bin m2 alanda kurulu fabrika sayesinde yılda 520 bin ton inşaat demiri üretileceğini belirtiyor. 600 kişiye istihdam sağlayan fabrikanın ekonomiye yıllık katma değeri, 350 milyon dolar civarında. Yusuf Gökmen, çevreye duyarlı ve ileri teknoloji ile donatılmış çelikhane ve haddehane üniteleri sayesinde argon, azot üretiminin de mümkün olduğunu belirtiyor. Yatırımın yüzde 70'inin Türkiye'den sağlandığı demir çelik tesisleri 200 milyon dolara mal olmuş. Bu tesis kalkınmada daha fazla rol sahibi olma imkânı doğuracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erbil'de Türkiye mucizesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN