Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Operasyonun hedefi çılgın projelere darbe

Üçüncü havalimanından köprüye, hızlı trenden enerjiye kadar Türkiye'yi bir üst lige çıkaracak projeleri üstlenen işadamları yargı kıskacında. Hedef dev yatırımları engellemek

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, Türkiye'yi küresel ligde sınıf atlatacak çılgın projeler de 17 Aralık siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunundan nasibini aldı. Üçüncü havalimanından köprüye, hızlı trenden enerjiye kadar birçok projeyi üstlenen işadamları yargı kıskacına alındı. Henüz iddia aşamasındaki suçlar bahane edilerek, Türkiye için milyarlık yatırım yapmaya hazırlanan işadamlarının mal varlıklarına el konulması istendi. Talep sadece işadamlarını değil Türkiye'nin parlak geleceğini hedef alıyor. Savcılığın talebi 7 işadamı ve 2 şirketin tüm banka hesapları, gayrimenkulleri, sigorta hakları hatta ulaşım araçlarını dahi kapsıyor. Bu da Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak projelerin durmasına neden olacak. Oysa Türkiye 2012'de Çin'in ardından küresel krize rağmen dünyada en büyük altyapı yatırımları açıklayan ikinci ülke olmuştu. Mal varlığına tedbir kararı istenen işadamları ile gözaltı listesinde olduğu iddia edilen isimler, üçüncü köprü ve havalimanı projelerinin müteahhidi. Aynı zamanda listede Kanalistanbul'u ihaleye hazırlayan komisyonun üyeleri de bulunuyor. Ayrıca Türkiye'yi doğalgaz bağımlılığından kurtaracak enerji yatırımları bulunan işadamlarının de listede yer alması dikkat çekiyor.

ANA HEDEF 3. HAVALİMANI

22 milyar euroluk yatırım bedeliyle başta Avrupa ülkeleri ve Lufthansa gibi büyük havayolu şirketlerinin hedefinde olan üçüncü havalimanına karşı son dönemde ciddi bir lobi faaliyeti başlatılmıştı. Türk Hava Yolları'nı dünyanın bir numarası yapacağı belirtilen bu yatırım Londra, Frankfurt, Dubai gibi ulusalararası bir transfer merkezi olacağı için bu ülkeleri rahatsız etmişti. Projeye kazma vurulduktan iki ay sonra başlatılan İstanbul merkezli operasyonda ihaleyi üstlenen işadamlarının bulunması manidar karşılandı.

YHT'YE DE MÜDAHALE

Lobi, diğer büyük proje Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni'ne (YHT) de el attı. Test sürüşüne dün başlanan YHT projesine aynı gün müdahale edilmiş oldu. Yargı, üçüncü köprüyü de riske attı.

HAKKIMDAKİ İDDİALAR ASILSIZ
IC Ibrahim Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, yaptığı açıklamada "Şahsım hakkında son günlerde bazı internet sitelerinde, sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada tamamen asılsız, hiçbir somut bilgi ve belgeye dayanmayan haberler çıkmıştır. Hakkımdaki iddialar, külliyen yalan, asılsız ve madden mümkün olmayan iddialar olup, bunların hiçbir şekilde doğruluk payı bulunmamaktadır. Şahsım ve şirketlerimize ait tüm gelir, gider ve ödemelerin yasalara uygun şekilde resmi kayıt altında tutulduğunu da özellikle belirtmek isterim" ifadelerine yer verildi.

DANIŞTAY DA TOPA GİRDİ
Danıştay 'IN önceki günkü iptal kararının da mal varlığı tedbir kararı isteği ve gözaltı haberleriyle aynı anda gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı. Dün Danıştay 13. Dairesi'nin, yargının iptal kararı verdiği beş varlıkta, Bakanlar Kurulu'nun "ortaya çıkan fiili imkânsızlık nedeniyle herhangi bir işlem yapılmaması kararı"nın yürütmesini durdurdu. Bu şirketler arasında Albayrak Grubu ve Cengiz İnşaat'ın elinde bulunan ETİ Alüminyum ve SEKA da bulunuyor.

'EK��İ YEMEDİK Kİ MİDEMİZ AĞRISIN'
Simit Sarayı'nın ortaklarından Abdullah Kavukçu gözaltı kararıyla ilgili olarak kendilerine bir bilgi gelmediğini söyledi. Bugüne kadar hiçbir devlet ihalesine katılmadıklarını belirten Kavukçu sözlerini şöyle sürdürdü: " Bizim en düşük dükkânımızın alanı 50 metrekaredir. Söz konusu 15 ve 20 metrekarelik mağazalarımız bulunmamaktadır. İhale şartnamesini hazırlayan kişi pek tabii ki simit fırınlarını da koyar. Biz ekşi yemedik ki midemiz ağrısın. İfade de veririz. Markanın gücünden kaynaklı yapılan işler bunlar."

İŞ YAPAMAZ HALE GELDİLER
7 işadamı ve 2 şirket hakkında istenen mal varlığına ihtiyati tedbir kararının kapsamı şöyle:
Tüm banka hesapları
Tüm menkul ve gayrimenkuller
Kara, deniz ve hava ulaşım araçları
Merkezi kayıt kuruluşunda bulunan hak ve alacaklar
Üzerlerine kayıtlı ve hisse sahibi oldukları tüm şirket ortaklık payları
Sermaye piyasasında işlem gören hisseler
Sigorta şirketlerinde bulunan hak ve alacaklar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Operasyonun hedefi çılgın projelere darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN