Dev projelerimizi baltalamak istiyorlar

Eski Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 11 günde Türkiye'ye 120 milyar lira kaybettiren operasyona tepki gösterdi. Yıldırım, "Amaç büyük projeleri baltalamak" dedi

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Eski Ulaştırma Bakanı, AK Parti İzmir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, 17 Aralık'ta başlayan operasyonlarla ilgili "Amaç, Türkiye'nin gerçekleştirdiği büyük projeleri akamete uğratmak" dedi. Binali Yıldırım, süreci "Hedef 3'üncü Köprü, yeni havalimanı, İzmit Körfez Geçişi projeleridir. Akamete uğratmak isteyen kim sorusunun cevabını arıyoruz" sözleriyle özetledi. Bazı firmaların malvarlıklarına tedbir konmasıyla ilgili ise Yıldırım, "Bunun tercümesi bu projeleri baltalamaktır. O firmaları değil, ülkenin ekonomisini de öldürür" değerlendirmesini yaptı.

MALİYET 120 MİLYAR TL

10 gün öncesinden şimdi başka bir yerde olduğumuzu belirten Yıldırım, yolsuzluğu savunmanın ve arkasında olmanın kimsenin haddi olamayacağını söyledi. Yıldırım, "Bu algının arkasında daha büyük bir oyun olduğunu Türkiye açık seçik görüyor. Türkiye 11 günde 10 yılda yaptığımız yatırım kadar para kaybetti. Bu rakam 120 milyar" dedi.

İŞİM BÜFECİLİK DEĞİL
Marmaray'la ilgili iddiaları da "Komik, evlere şenlik" diye nitelendiren Yıldırım, şunları anlattı: "Simit Sarayı ihalesi yapılmış, teklif gelmemiş. Tekrar ihale yapılmış, tek teklif gelmiş. Ama ihale verilmemiş. Benim işim büfecilik değil. Marmaray hattında, Sirkeci girişinin yakında bir arsa var. Bir kısmı, Marmaray'ın etki alanında. Daha karar çıkmamış, bina yapılmamış."

TÜRKİYE GERÇEĞİ NET OLARAK GÖRÜYOR
Türkiye'nin 10 gün öncesinden şimdi başka bir yerde olduğumuzu belirten Binali Yıldırım, yolsuzluğu savunmanın ve arkasında olmanın kimsenin haddi olamayacağını söyledi. "Bu algının arkasında daha büyük bir oyunu olduğunu Türkiye açık seçik görüyor" diyen Binali Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Borsadaki düşüşe, dövizdeki artışa bakalım. Türkiye giderek daha fazla bedel ödeyecek. Doğalgaza, enerjiye daha fazla para ödeyecek. Sonuçta Türkiye olumsuz etkilenecek. Borsada şirketlerin değeri düştü. Bunların hisselerini almak isteyenler de fırsat yakaladı. Bu olay kısa vadede Türkiye'ye büyük paralar kaybettirdi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev projelerimizi baltalamak istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN