Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Shell'den engelsiz eğitim atağı

Giriş Tarihi: 29.12.2013

Geçen yıl Kocaeli'deki 6 bin 500 dönümlük sosyal tesis arazisini valiliğe bağışlayan Shell, burayı orta ve ağır derecede zihinsel öğrenme yetersizliği olan çocuklar için okul haline getirdi. Okulda meslek de öğretilecek

Enerji sektörünün önemli oyuncularından Shell, bulunduğu birçok ülkede toplumsal projelere imza atıyor. Şirketin geçen yılki sosyal sorumluluk yatırımları 150 milyon doları buluyor. Türkiye'de çevre, eğitim, yol emniyeti ve kültürel değerlere kadar birçok alanda uzun soluklu projelere imza atan şirketin son yatırımı Kocaeli'nin Derince ilçesinde 70 aileye umut verdi. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, çalışmayı "Kalıcı etkisi olan bir proje yapmak istedik" sözleriyle anlatıyor.

EL SANATLARI EĞİTİMİ

Türkiye'de zihinsel öğrenme yetersizliği olan çocuklara yönelik okul eksikliğinden yola çıktıklarını belirten Erdem, şirketin Derince'deki 6 bin 500 dönümlük arazide bulunan sosyal tesis binasını Kocaeli Valiliği'ne 25 yıllığına devrederek ilk adımı attıklarını söylüyor. Valilik kararıyla bina, orta ve ağır derecede zihinsel öğrenme zorluğu çeken çocukların eğitimi için okul haline getirilmiş. Erdem, 19 Kasım'da açılışı yapılan okulun 110 öğrenci kapasiteli olduğunu belirterek, şu bilgileri veriyor: "İlk eğitim-öğretim yılında 70 öğrenci kabul edecek. Okulda 11 dersliğin yanı sıra el sanatları, resim ve müzik atölyeleri, park, basketbol sahası var. İlk, orta ve lise düzeyinde eğitim verilecek okulumuzda ilk etapta 12 öğretmen görev alacak."

TRAFİKTE 100 BİN BİLİNÇLİ İNSAN
Shell'in Dünya Sağlık Örgütü'yle yürüttüğü projelerden biri de '10 Ülkede Güvenli Trafik' adını taşıyor. Türkiye'nin 34 OE CD üyesi arasında Rusya'dan sonra trafik kazalarında en yüksek ölüm oranına sahip ülke olduğunu belirten Ahmet Erdem, bu nedenle global çaptaki bu projeyi desteklediklerini ifade ediyor. Bu yılın başında Kocaeli'de hayata geçirilen Güvenli Trafik Projesi'yle toplumsal davranış değişikliği yaratmayı hedeflediklerini anlatan Erdem, 100 bin kişiye yol emniyeti eğitimi verdiklerini söylüyor. Erdem, "Proje için emniyet müdürlüğü, okullar ve üniversitelerle işbirliğine gittik. 2014'te bunu sürücü kurslarına da taşıyacağız. Öğrendiğimize göre ilde geçtiğimiz bayram hiç ölümcül kaza olmadı" diyor.

ECOMARATHON ANADOLU'YA YAYILIYOR
1939'dan bu yana genç bilim insanlarını çevreci tasarımlara yöneltmek amacıyla yapılan uluslararası Eco-marathon yarışmasına Türkiye'den ilgi giderek artıyor. Geçen yıl 20 okuldan 22 projeyle başvuran liseli öğrenciler, Avrupa'da kıyasıya rekabet ederek önemli sonuçlar elde etti. Ahmet Erdem, yarışmaya bu yıl Adana, Kırıkkale, Isparta gibi illerdeki liselerden de başvurular olduğunu ve Anadolu'daki bilinirliğin giderek arttığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shell'den engelsiz eğitim atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN