Bakan zamların sebebini açıkladı

Yeni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni yıla ilişkin ilk değerlendirmelerini A Haber'e yaptı.

Giriş Tarihi: 2.1.2014 13:16
A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün konuğu olan Bakan Nihat Zeybekci, yeni yılla birlikte yapılan zamların kurdaki artıştan kaynaklandığını söyledi.

Kurlardaki artışın spekülatif olduğuna işaret eden ekonomi bakanı, kredi kartlarına getirilen yeni düzenlemeyi de savundu.

Zeybekçi şöyle konuştu:

"Yaşanan bir olumsuz gelişme, kurlardaki bir oynamanı bizim dışa bağımlı olan tüm girdilerimizde doğrudan etkisi olmaya kaçınılmaz. Hükümet olarak olabildiğince absorbe etmeye çalıştıklarımız var. Vatandaşın doğrudan kullandığı doğalgazda, enerjide, elektrikte bunu genel bütçe içerisinde tutmaya ve bunun vatandaşa yansıması engellenemeye çalışılıyor. Şu anda yapılan zamlar tamamen kurdan kaynaklanan bir maliyettir. Ben bunu kaçınılmaz olarak görüyorum. Aynı şekilde yine bu doğrultuda, kurdan kaynaklanan, dış etkilerden kaynaklanan, dış ekonomik girdilerden kaynaklanan TL'nin değer kaybetmesi sebebiyle oluşan bu tarz zamlar devam edebilir. Devam edecektir de zaten."

"Enflasyonu etkiler mi? Ben enflasyonu etkileyeceğini zannetmiyorum. Çok minimum seviyede etkileyeceğini zannediyorum."

"Bu tarz spekülatif oynamalar, spekülatif oynamalara, dalgalanmalara dışarıdan olmayan içeriden kendi ürettiği bu tarz sıkıntıları çok kolaylıkla aşacak noktada. Onun için ben bunun devamını beklemiyorum. Bizim milli gelirimizde 3,5- 4 kat artış yaşanırken, tüketme talebimizdeki artış bunun çok daha üzerinde oldu."

"Kredi kartındaki lüks tüketim ile ilgili bölümlerde getirilen yasakları destekliyorum ama, ekonominin genel kuralları içerisinde çok zorladığınız zaman o mutlaka kendi çözümünü bulacaktır.
Bunu bir yerden kapatırken, kredi kartları kısmında kapatırken, diğer tarafta kontrolsüz, sağlıklı, hukuk dışı veya legal olmayan enstrümanlarla insanların vadeli alışverişe gitmesi söz konusuysa dikkatli olmak lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan zamların sebebini açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN