Turkcell'le büyük anlaşmazlık: 500 milyon TL

Giriş Tarihi: 2.1.2014 16:59 Güncelleme Tarihi: 2.1.2014 17:14

Turkcell'e, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından 2008-2012 dönemi için Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ile ilgili şirkete 211.1 milyon lira ÖİV aslı ve 316.6 milyon lira vergi ziyaı olmak üzere toplam 527.7 milyon lira vergi tarhiyatı yapıldı.

Turkcell, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından 2008-2012 dönemi için Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ile ilgili şirkete 211.1 milyon lira ÖİV aslı ve 316.6 milyon lira vergi ziyaı olmak üzere toplam 527.7 milyon lira vergi tarhiyatı yapıldığını açıkladı.

Turkcell'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada "Şirketimize tebliğ edilen Vergi İnceleme Raporuna göre; 2008-2012 dönemi için Şirketimiz distribütörleri tarafından yapılan ön ödemeli kart satışlarında ÖİV ile ilgili ek talepte bulunulmuş olup, Büyük Mükellefler Vergi Dairesince Şirketimize 211,1 milyon TL tutarında vergi tarhiyatı yapılmıştır.

Şirketimiz, tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına paralel, bünyesinde oluşan tüm haberleşme hizmet bedelleri (ön ödemeli kart/TL satışlarından oluşan brüt satış tutarları dahil) üzerinden ÖİV'yi hesaplayıp hali hazırda Devletimize ödemektedir. Mevzuat gereği abonelerimize distribütörlerce yapılan nihai TL/kontör satış fiyatları şirketimizce belirlenmektedir. Diğer bir değişle, TL/Kontörlerin piyasadaki satış fiyatları şirketimizden bağımsız olarak distribütörler tarafından piyasa şartları, pazarda oluşan arz ve talep dengesi, rekabet ve benzeri değişkenler sonucunda belirlenmektedir.

Buna karşılık vergi mevzuatındaki belirsizlikler nedeniyle, satış kanalının elde ettiği ve üzerinde tasarrufumuz olmayan nihai satış bedelleri üzerinden mükellefi olmadığımız bir verginin ödemesinin talep edildiği anlaşılmaktadır. Şirketimiz, tarhiyatı yapılan vergi aslı ve cezası hakkında ilgili mevzuat uyarınca tüm yasal haklarını kullanacaktır" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'le büyük anlaşmazlık: 500 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN