Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye hedefte

Başbakan Yardımcısı Babacan ve Enerji Bakanı Yıldız, 17 Aralık'ta başlatılan siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunun gerçek hedefinin Türkiye olduğunu söyledi. Bakanlar, "Hedefte büyüyen Türkiye var" dedi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 17 Aralık'ta başlayan ve Türkiye'yi hedef alan operasyonun halka açık şirketlere faturasının 49 milyar dolar olduğunu açıkladı. MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'na katılan Babacan, operasyonun zamanlama, yöntem ve içerik itibarıyla siyaset mühendisliği çabası olduğunu söyledi. Babacan, Türkiye üzerinde oyun oynanmasına izin vermeyeceklerini de belirtti.

OYUNA GEÇİT YOK

Ali Babacan, operasyonun ikinci dalgasında yer alan isimlere bakıldığında asıl hedefin piyasalar olduğunu anlattı. Babacan, "Hiçbir zaman yolsuzlukların üzerini örtmeyiz. Hatası olan yargı karşısında er-geç hesabını verir. Türkiye üzerinde de oyunlara izin vermememiz gerekir" diye konuştu. Borsadan çıkış yapan 238 milyon doların yarıdan fazlasının geri döndüğünü anlatan Babacan, operasyonun faturasını şöyle özetledi: "Uluslararası yatırımcılar aynı dönemde sadece 238 milyon dolarlık hisse senedi satmış. Ama sadece 30 ve 31 Aralık'ta tekrar 133 milyon dolarlık bir giriş olmuş, yani çıkanın yarıdan fazlası 2 günde tekrar girmiş. Yani olaylar biraz yatışınca ortalık biraz sakinleşince hemen tablo düzelmeye başlamış." Bu dönemde döviz piyasalarından yabancıların çıkışının 764 milyon dolar olduğunu da anlatan Babacan, pazartesi ve salı günü ise 427 milyon doların yeniden Türkiye'ye girdiğini söyledi. Babacan, "Ne kurda, ne hisse senedi fiyatlarında ne de faizde oluşan hareketlerin kalıcı olduğuna inanıyoruz. Biz devlet sisteminin problemsiz bir şekilde çalışması için her şeyi yapacağız. Hiç kimsenin istikrara zarar vermesine izin vermeyeceğiz" dedi.

HALKBANK ALGISI DEĞİŞECEK
ÜÇ
kamu kurumunun denetimde olduğunu anımsatan Babacan, en ufak bir şikâyetin ilgili birimlere iletildiğini söyledi. Halk Bankası'nın İran'la iş yapabilen tek banka olduğunu anımsatan Babacan, "Halkbank İran ve ABD'nin güvenini kazanan bir banka. Performansıyla ilgili son derece olumluyuz. Genel müdür üzerinden tüm bankanın yıpratılmasına yönelik bir çaba oldu. Önümüzdeki dönemde bu algı ve tablo hızla değişecektir" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız
Enerji Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık operasyonuyla ilgili olarak "Oyunun çok farklı oynandığını hep beraber görüyoruz" dedi. Bakan Yıldız, operasyonu "Bürokrasiye ve kalkınmaya darbe" olarak nitelendirerek, trafo merkezi olan arazinin Fatih Belediyesi'nden TÜRGEV'e devredildiği iddiasını, "Başını mı sonunu mu yalanlayayım, şaşırıp kalıyorum. 2.5X2.5 metrelik bir alanın TEDAŞ'ın mülkiyetine Fatih Belediyesi'nden tahsis edilmesinden dolayı belediye başkanı sorguya çekiliyor. El insaf" diye yalanladı. Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın ifade ettiği, "Babamın oğlu olsa, kendi oğlum da olsa bu konuda prensiplerimizden taviz vermem" cümlesini hatırlatarak, "Biz, 11 yıldır yolsuzluklarla, usulsüzlüklerle mücadele ederek bu noktaya geldik. 2013'ün 17 Aralık'ı bunun istisnası olmaz, 2014 yılı bu prensiplerden taviz vereceğimiz yıl olmaz. Ama oyunun çok farklı oynandığını hep beraber görüyoruz" dedi. Torba operasyonu bürokrasiyi durdurma girişimi olarak nitelendiren Yıldız, "2014'te bürokrasinin, düzgün ve doğru çalışan insanların hızında etkilenmeler olacağı kanaatindeyim. Türkiye'nin kalkınmasına ve büyümesine karşı duruş ve dirençten bahsediyoruz" dedi.

BANKAMIZ AYAKTA

Yıldız, Türkiye'nin stratejik hamlesi olan Kuzey Irak petrolleri konusunda müjdeyi verdi. Kuzey Irak petrolünün Ceyhan'a akmaya başladığını belirten Yıldız, "Tanklar doluyor. Ay sonunda uluslararası piyasalara satışa başlamayı hedefliyoruz" dedi. Yıldız, petrol gelirleri paylaşımında ABD'li bankaya ihtiyaç olmadığını belirterek, "Saldırıya rağmen Halkbank ayakta. Yol haritamız devam ediyor" diye konuştu.

GAZDA ZAMMA DİRENİYORUZ
Türkiy e'nin Avrupa'da gazı en ucuz satan ülke olduğunu anlatan Yıldız, şunları söyledi: "Gazı aldığımız fiyattan daha ucuza satıyoruz. Bu BOTAŞ'ta yılda 2 milyar TL'lik zarar oluşturuyor. BOTAŞ'ın yan gelirleri ile bu durumu toparlamaya çalışıyoruz. 17 Aralık olayı ve dünyadaki diğer olumsuz gelişmelerin vatandaşımızı etkilediğini biliyoruz. Enerji sektörü olarak minimize etmeye çalışıyoruz. Maliyetlere karşılık zamma direniyoruz."


ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye hedefte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN