Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon gıdayla kur yaptı

Enflasyon gıda, TL'deki değer kaybı ve benzin zamlarıyla hedefi aşarak yüzde 7.40 oldu. Kamu çalışanlarına 123.62 TL'lik ek zam umudu doğdu. Merkez, hükümete mektup gönderecek

Giriş Tarihi: 4.1.2014
2013 enflasyonu gıda fiyatlarındaki artış, benzin zamları ve TL'deki değer kaybının etkisiyle hedefin üzerine çıktı. Yıllık enflasyon yüzde 7.40 ile Merkez Bankası'nın tahmini olan yüzde 6.8- 7.3 bandını geçti. Aralık enflasyonu ise aylık yüzde 0.46 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık gıda enflasyonu da yüzde 9.7 oldu. Bunun yıllık enflasyona katkısı 233 baz puan olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyona ikinci büyük katkı 176 baz puanla ulaştırmadan geldi. Benzin, motorin ve LPG fiyatlarındaki artış enflasyonu yükseltti. TL'deki değer kaybı da enflasyonu tahminlerin üzerine taşıdı. Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0.11 azalırken, yıllık bazda artış ise yüzde 7.22'den 7.08 seviyesine geriledi.

TÜTÜN VE ALKOL
Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 10.52 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre eğitim yüzde 10.05, lokanta ve oteller yüzde 9.86, ulaştırma yüzde 9.77, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 9.67 artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu. Aylık bazda ise en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2.66 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Ana harcama grupları itibarıyla endekste yer alan gruplardan giyim ve ayakkabıda yüzde 2.58, haberleşmede yüzde 0.13, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.01 düşüş gerçekleşti. Sanayide en yüksek aylık artış kok kömürü ve petrol ürünlerinde oldu. İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması'na göre en çok fiyat artışının Doğu illerinde olması dikkat çekti. Bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 8.51 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis bölgesinde gerçekleşti.

MEKTUP GİDİYOR
Merkez Bankası, 2013 enflasyonunun tutmaması nedeniyle hükümete mektup gönderecek. Başkan Erdem Başçı ile bir başkan yardımcısının imzalarını taşıyacak mektup, hükümet adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a iletilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon gıdayla kur yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN