Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyasının güveni tam

Giriş Tarihi: 4.1.2014

MÜSİAD anketinden "moral" çıktı. İş dünyasına göre Türkiye büyümeye ve istihdam yaratmaya devam edecek. Üyelerin yüzde 64'ü 2014'te yatırımların, 60'ı ise istihdamın artacağını söyledi

İstanbul merkezli operasyon piyasaları olumsuz etkilese de iş dünyası Türkiye ekonomisine "güven" mesajı verdi. Müstakil Sanayici ve İşadamları'nın (MÜSİAD) 900'e yakın üyesiyle yaptığı 2013-2014 Ekonomi Değerlendirme Anketi'ne göre, Türkiye istihdam odaklı büyümeyi sürdürecek. Üyelerin yüzde 64'ü yatırımların yüzde 60'ı istihdamın artacağını bildirdi. Geçen yıl dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılara karşın firmaların yüzde 80'i mevcut durumunu korudu. Yüzde 42'si için iyi bir yıl olurken, yüzde 54'ü satışlarını, yüzde 30'u ise ihracatını artırdı.

YATIRIMDA MOLA YOK
İş dünyasının 2014'e yönelik beklentileri umut verdi. Anket özel sektörün büyüme ve istihdama destek vermeye devam edeceğini ortaya koydu. Üyelerin yüzde 64'ü yatırımların artarak devam edeceğini vurgularken, yüzde 26'sı aynı kalacağını ifade etti. Buna göre geçen yılın üçüncü çeyreğinde pozitife dönen özel sektör yatırımları bu yıl da artış seyrini sürdürecek.

İSTİHDAM YARATMAYA DEVAM
İş dünyası geçen yıl olduğu gibi 2014'te de istihdam artışına destek vermeye devam edecek. Üyelerin yüzde 60'ı bu yıl çalışan sayısını artıracağını ifade ederken, sadece yüzde 7'si istihdamda azalma olacağı öngörüsünde bulundu, 33'ü ise aynı kadroyla devam edeceğini ifade etti.

2014 UMUT YILI
İş dünyasının 2014'e yönelik beklentileri olumlu yönde oldu. Bu yılın 2013'e kıyasla nasıl geçmesini bekledikleri yönündeki soruya karşın yüzde 66'sı "daha iyi" geçeceğini, yüzde 21'i "benzer" geçeceğini ifade etti. Geçen yıla ilişkin değerlendirmede ise yüzde 42'si "Firmam için daha iyi geçti" derken yüzde 20'si daha kötü geçtiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 80'i firmalarını geliştirdi ya da mevcut durumunu korudu.

SATIŞLARDA ARTIŞ VAR
Yıl içerisinde iç piyasanın canlanmasına paralel olarak, üyelerin yüzde 54'ü yurtiçi satışlarını artırdı. İç pazar satışlarını bildirenlerin sayısı sadece yüzde 18 oldu. Yüzde 28'inin iç piyasa satışları aynı kaldı. "Yurtdışı satışlarınız nasıl değişti" sorusuna alınan cevaplara bakıldığında yüzde 30'u satışlarını artırdığını, 13'ü ise ihracatlarında azalma olduğunu bildirdi. Geçen yıl dış talepteki düşüşe karşın, üyelerin yüzde 87'si dış pazarlarını korudu ya da artırdı.

DÖVİZ KURU ETKİLEDİ
Döviz kurunda yaşanan hızlı artışla ilgili ise üyelerin yüzde 59'u "olumsuz etkiledi" yanıtını verirken, sadece yüzde 12'si kurdaki dalgalanmanın firmasını olumlu etkilediğini söyledi. Yüzde 29'u ise döviz kurundaki değişimden etkilenmediğini bildirdi. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde özel sektör yatırımları azalmış olsa da işadamlarının yüzde 53'ü yeni yatırım yaptığını, 30'u da mevcut kapasitesini koruduğunu belirtti. Yine aynı dönemde yatırım ve satışlara paralel olarak üyelerin yüzde 45'i çalışan sayısını artırdığını bildirdi.

TEŞVİKLER KULLANILMALI
Geçen yıl herhangi bir teşvikten yararlanıp yararlanılmadığına yönelik soruya gelen yanıt ise şaşırttı. İşadamlarının yüzde 79'u teşviklerden yararlanmadığını, 21'i ise yararlandığını bildirdi. Teşviklerin daha etkin kullanımı talep edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasının güveni tam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN